Matki nie mają czasu dla siebie? Często niestety słyszymy taką tezę… ale dlaczego tak jest?

Matki nie mają czasu dla siebie…

Matki często mają trudności z znalezieniem czasu dla siebie z różnych powodów.

Oto kilka czynników, które mogą wpływać na brak czasu dla siebie u wielu matek:

 1. Obowiązki rodzicielskie: Opieka nad dziećmi jest ogromnym zadaniem, które wymaga stałej uwagi i zaangażowania. Wiele matek poświęca większość swojego czasu na zapewnienie dzieciom opieki, edukacji i wsparcia. jesteśmy opiekunkami, kierowcami, kucharkami, psychologami… 😉
 2. Praca zawodowa: Wiele matek łączy obowiązki rodzicielskie z pracą zawodową. Praca poza domem może zająć dużą część dnia, co ogranicza dostępny czas dla siebie. Umówmy się – wracasz do domu o godzinie 18, pranie, sprzątanie, gotowanie….
 3. Obowiązki domowe: Oprócz opieki nad dziećmi, wiele matek odpowiedzialnych jest za prowadzenie domu, gotowanie, pranie i inne obowiązki domowe. To także pochłania wiele czasu. I dlatego tak ważny jest podział ról w rodzinie!
 4. Brak wsparcia: Niektóre matki mają wsparcia rodziny, przyjaciół lub opieki dla dziecka na żądanie, co sprawia, że trudno jest im znaleźć chwilę dla siebie.
 5. Zmęczenie i brak energii: Zajmowanie się dziećmi i prowadzenie domu może być bardzo wymagające fizycznie i emocjonalnie. Często matki czują się zmęczone i pozbawione energii, co może utrudniać znalezienie czasu dla siebie, albo nawet samą ochotę na ten czas. Po ciężkim dniu padamy ze zmęczenia i wyjście czy aktywność fizyczna jest ostatnią rzeczą o jakiej myślimy.
 6. Brak organizacji czasu: Niektóre matki mogą mieć trudności z efektywnym zarządzaniem czasem, co sprawia, że nie udaje im się znaleźć chwili na relaks lub rozwijanie swoich zainteresowań. Wiem, że bardzo nie libimy słów “wszystko jest kwestią organizacji”… ale naprawdę sporo w tym racji 😉
 7. Poczucie winy: Niektóre matki odczuwają poczucie winy, gdy próbują znaleźć czas dla siebie, ponieważ obawiają się, że zaniedbują swoje dzieci lub obowiązki rodzicielskie. Ale pamietajcie – z pustego i Salomon nie naleje, trzeba więc napełnić swój dzbanuszek, żeby lać dalej.

Warto podkreślić, że znalezienie czasu dla siebie jest ważne dla zachowania równowagi między życiem rodzinnym a osobistym. To może pomóc w zapobieganiu wypaleniu rodzicielskiemu i zawodowemu oraz zwiększeniu ogólnej satysfakcji z życia.

Dlatego ważne jest, aby starannie planować i organizować czas oraz dzielić się pracą i prosić o wsparcie, jeśli to możliwe. Musimy pamiętać o tym, by ładować własną baterię – znaleźć chwilę na własne potrzeby i zainteresowania.

Jak to zrobić? Jak znaleźć czas dla siebie?

Napisałam o tym wiele tekstów, dałam wiele przykładów.

Zerknij np. TU albo TU 🙂

Ale gdybym miała podpowiedzieć w kilku punktach to, by mieć czas dla siebie musimy:

 • umieć wyznaczać priorytety
 • umieć planować
 • nie brać wszystkiego na siebie
 • zaangażować całą naszą rodzinę do współpracy (np. wspólne sprzątanie, podział obowiązków domowych)
 • ułatwiać sobie życie i codzienne obowiązki
 • rozmawiać z partnerem jeżeli jest nam ciężko i szukać rozwiązania
 • szanować własne ciało, umysł i przede wszystkim chcieć czasu dla siebie 🙂

A Ty? Mówisz mam czas dla siebie?

czas dla siebie

Przeczytałaś? To zostań ze mną na dłużej!

Wpadnij na mojego Instagram’a

Odwiedź Facebook’a

Możesz też zrobić zakupy w moim sklepie i powiedzieć #mamczasdlasiebie!

Mum's Life