Jak znaleźć czas dla siebie? Dlaczego Ty masz czas dla siebie, a ja nie? Dużo masz tego czasu dla siebie. Jak to zrobić, żeby mieć tyle czasu dla siebie?

Często czytam takie pytania pod moimi postami w mediach społecznościowych…

Owszem, mam dużo czasu dla siebie i wypracowanie sobie sposobu na szukanie i znalezienie tych chwil wcale nie było takie łatwe, ale zdradzę Wam moje sposoby!

Jak znaleźć czas dla siebie?

1. Ustal co jest Twoim czasem dla siebie!

Co jest Twoją przyjemnością! Usiądź i zastanów się, co sprawia Ci radość. Czy to jest kawa w spokoju, czy rozmowa z przyjaciółką, czy bieganie, czy spacer, czy wieczór z serialem. Żeby wygospodarować czas dla siebie, musisz wiedzieć ile go potrzebujesz.

Z czasem się tego nauczysz i ten czas dla siebie będzie się pojawiał dostrzeżony, ale na początek mam dla Ciebie zadanie – weź kartkę i podziel ją na 3 kolumny. W pierwszej wpisz to, co sprawia Ci radość, co jest Twoim czasem. W drugiej wpisz ile czasu potrzebujesz na tę przyjemność. W trzeciej kolumnie zapisz, kiedy ostatnio wykonywałaś tę czynność… Już wiesz co jest Twoim czasem dla siebie?

2. Zaplanuj czas dla siebie!

Dokładnie tak! Jeżeli Twoim czasem dla siebie jest kawa z przyjaciółką, to wpisz ją do rodzinnego kalendarza i tak kieruj logistyką życia codziennego, żeby nic Ci w tym planie nie przeszkodziło. Żeby mąż nie zaplanował tego dnia wyjścia na rower, żeby nie był to wieczór poprzedzający balik w przedszkolu dziecka, na który postanowiłaś samodzielnie wykonać skrzydła aniołka z tysiąca piór 🙂

3. Wiek dzieci?

…no tego nie zaplanujesz, nie przyspieszysz, nie zmienisz 🙂 Ale chcę Cię pocieszyć, że jeżeli jesteś mamą rocznego malucha, który bez Ciebie żyć nie może i nie wiesz jak znaleźć czas dla siebie, to ten roczniak za chwilkę podrośnie. Teraz jest pewnie ciężko i zasypiasz usypiając dziecko, ale to się zmieni. Będą inne problemy – np. jarzębina do szkoły o 23, czy oczekiwanie na córkę wracającą z dyskoteki, ale samodzielności i chwil dla siebie będzie więcej 😉

4. Złodzieje czasu

Co kradnie Twój czas? Co sprawia, że go nie masz? Tutaj trzeba się przyjrzeć planowi dnia, obowiązkom i temu, co można odłożyć, przełożyć, zrezygnować. Ale trzeba też przyjrzeć się samej sobie… Czy znasz takie osoby, które ciągle pytają jak znaleźć czas dla siebie, bo podobno go nie mają, ale przez nie wyświetlają Ci się na Facebook’u posty o wędkowaniu, chorobach, daniach z ziemniaków i wycieczkach w góry, bo one w tym swoim braku czasu zdążyły skomentować wszystko? Czy zatem faktycznie go nie mają? 🙂

Mają, tylko może nie zdają sobie sprawy z tego, że albo go marnują, albo właśnie ten Facebook jest czasem dla nich i to sprawia im przyjemność. Zastanów się więc, co kradnie Twój czas. Może tygodniowe zakupy spożywcze? Może warto je zamienić na takie z dostawą do domu? Może gotowanie obiadu codziennie i można to zamienić na gotowanie na 2 dni? A może dzieci mogą jeść obiad w szkole, a Wy w pracy?

5. Współpraca z partnerem

Oboje macie prawo do czasu dla siebie, ale też oboje macie obowiązki. Podzielcie się nimi sprawiedliwie. Pewnie zarówno Ty, jak i Twój partner szukacie odpowiedzi na pytanie jak znaleźć czas dla siebie, więc spróbujcie poszukać go wspólnie. Ustalcie, że np. we wtorek wieczory są Twoje, w środę on ma czas na siłownię, rower itd, ale w piątki/ soboty sprzątacie całą rodziną. Czyli wracamy do planowania 😉

6. Organizacja

Wiem, że zdanie “wszystko jest kwestią organizacji” jest bardzo znienawidzone wśród mam, bo sama przekonałam się wiele razy, że planować i organizować można, natomiast życie lubi płatać figle. Ale! Organizacja bardzo pomaga i tego jestem pewna. Jeżeli mamy zorganizowaną logistykę wożenia i odbierania dzieci, jeżeli mamy uporządkowane szafy dzieci, jeżeli mamy wypracowany system robienia zakupów i gotowania obiadów, jeżeli mamy zaktualizowaną apteczkę to mniej rzeczy może nas zaskoczyć.

7. Pomoc

Wiem, że nie każdy ma dziadków, nianię i inne osoby do pomocy. Ale może są sąsiedzi, może rodzice z klasy Twojego dziecka. Może możecie się umówić, że w tym tygodniu w czwartek zapraszamy Jasia do nas po szkole, a za tydzień w środę Wojtek przyjdzie do Jasia. Dzięki temu nasze dzieci mają czas na wspólną zabawę, a my co dwa tygodnie chwilę dla siebie.

8. Ułatwiacze życia

Robot sprzątający, obiady na telefon, zakupy przez Internet, zupy w słoikach na totalny brak czasu – to wszystko naprawdę jest dla ludzi i warto z tego korzystać 🙂

9. Elastyczność!

My kobiety jesteśmy bardzo radykalne – albo weekend w SPA, albo nie mam czasu dla siebie 🙂 Zacznijmy od małych rzeczy i cieszmy się nimi – od 15, 30 minut. Od spokojnej kawy, od dwóch stron z książką, od samotnego spokojnego poranka. Przestańmy z oczekiwaniami, które są za duże na początek, bo jeżeli wcześniej nie szukałyśmy czasu dla siebie, to nie znajdziemy w moment całego weekendu.

10. Świadomość, że bez naładowanej baterii nawet najlepszy robot daleko nie pojedzie…

Tak! Zacznij myśleć o sobie – o swoich potrzebach, o swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym, o swoim odpoczynku, o swoich przyjemnościach.

A Ty? Masz swój sposób na to, jak znaleźć czas dla siebie?

Zdjęcia: Kinga Zając.


Przeczytałaś? To zostań ze mną na dłużej!

Wpadnij na mojego Instagram’a

Odwiedź Facebook’a

Możesz też zrobić zakupy w moim sklepie i powiedzieć #mamczasdlasiebie!

Mum's Life