Rodzicielstwo Styl życia Z dziećmi
Rodzinny kalendarz adwentowy, czyli nasze pomysły!
Rodzinny kalendarz adwentowy może być niezłą zabawą dla całej rodziny. Czasem radosnego oczekiwania na ten moim zdaniem najpiękniejszy okres w roku. Jak sprawić, by kalendarz był frajdą dla wszystkich domowników? mam kilka sposobów!
Co może zawierać rodzinny kalendarz adwentowy?
Różne małe przyjemności:
- zadania do wykonania – rodzinny kalendarz adwentowy ma być wypełnieniem czasu oczekiwania na święta. Niech będzie też narzędziem do dzielenia się świątecznymi obowiązkami. Możesz wpisać tam np. ubieranie choinki, pieczenie pierników czy lepienie pierogów. Tak, z dziećmi będzie trudniej i… brudniej 🙂 Ale tych momentów się nie zapomina! Zapisz dekorowanie domu, pisanie listu do Świętego Mikołaja, ozdabianie pierników, śpiewanie kolęd, przygotowanie kartek świątecznych dla najbliższych, zimowy spacer, przygotowanie karmnika dla ptaków, czytanie świątecznych książek, rodzinna sesja zdjęciowa. Do głowy przychodzi mi też lepienie bałwana czy wyjście na sanki, ale chyba nie w tych czasach… zimy ze śniegiem już nie pamiętam
- drobne upominki – tu nie liczy się wielkość i ilość, ale coś drobnego co wywoła uśmiech. Małe figurki, flamastry, naklejki, ciastolina, zawieszki na choinkę, ozdoby do włosów, małe samochodziki, kolorowanki, skarpetki świąteczne, może zestawy Playmobil podzielone na elementy?
- słodkości – nie dajmy się zwariować, odrobina słodkości na pewno umili ten czas ? Wkładam zawsze kilka cukierków, 2 lizaki itd…
- puzzle – kupujemy puzzle np. 24 elementowe i ukrywamy kawałki w naszym kalendarzu. Gdy otworzymy wszystkie woreczki/ domki powstanie nam obraz. Możemy też zamówić puzzle np. z naszym rodzinnym zdjęciem i na końcu mieć piękny obraz do powieszenia w ramce.
- zestaw Lego podzielony na elementy – to będzie nasz patent na ten rok! Kupię dziewczynkom zestawy Lego i włożę po kilka elementów do domków. W Wigilię będą miały cały kompletny zestaw.
- książki świąteczne
Tu nasz przykład kalendarza z ubiegłego roku:
Postawiłam na kalendarz tematyczny – tzn. cały grudzień nawiązywał głównie do Playmobil. Dziewczynki kolekcjonowały figurki, a 6 grudnia na Mikołajki otrzymały kultowy domek Playmobil (najtańszy znajdziesz tu), w którym figurki zamieszkały ? Uniknęłam w ten sposób wielu przedmiotów, o których po czasie by zapomniały i które znikną w gąszczu świątecznych prezentów. Zapewniłam sobie w ten sposób odrobinę spokoju, bo moje dziewczyny uwielbiają zabawy, w których mogą odgrywać scenki. Zatem one miały super frajdę, a ja przestrzeń #mamczasdlasiebie 🙂
Do figurek dołożyłam też odrobinę słodyczy, zadania i artykuły plastyczne.
Pamiętajcie, że mam w domu córki – czym byłby kalendarz adwentowy bez gumeczek, spineczek, bransoletek itd ? Wybrałam dla nich gumki do włosów ze skrzydełkami aniołków od Mama’s Feet – po pierwsze pięknie pasowały do świątecznych sukienek, a po drugie bardzo lubię takie lokalne, kobiece biznesy, a Kasia właścicielka marki jest z Poznania. Dziewczyny dostały wcześniej podkolanówki ze skrzydełkami aniołków – teraz mamy uroczy komplet.
Całość włożyłam do małych kartonowych domków. Kupiłam je na Allegro zanim zaczął się kalendarzowy boom! ? Wtedy kosztowały 25 zł, teraz poniżej 50 zł trudno już takie znaleźć. Natomiast kalendarzem mogą być zwykłe papierowe torebki śniadaniowe ozdobione naklejką świąteczną, albo małe paczuszki z resztek tkanin i sznurka. Tu naprawdę bardziej chodzi o moment otwierania i wspólny fajny czas.
Najtańsze domki z przesyłką SMART znajdziecie TU.
Rodzinny kalendarz adwentowy dzień po dniu:
1 grudnia – zadanie: „Ubierzcie choinkę!” Możemy dołożyć jakąś ozdobę choinkową dla dziecka.
2 grudnia – prezent figurka niespodzianka od Playmobil – tu nie wiemy co będzie w środku, więc emocje mamy gwarantowane. Te figurki występują w dwóch wariantach – bardziej chłopięcej i dziewczęcej, więc na pewno znajdziesz coś dla każdego dziecka.
3 grudnia – zadanie dla dzieci: „Napiszcie list do Św. Mikołaja/ Gwiazdora”
4 grudnia – zadanie i prezent: „Czas rozpocząć świąteczną książkę!” Książka nie zmieści się do kartonowego domku, ale włożyłam tam karteczkę ze wskazówką kryjówki. U nas książki muszą być oczywiście dwie (każdego wieczora czytamy kilka stron książki Wiki i kilka stron książki Neli). W ubiegłym roku wybrałam nowości od Mamania. Dla Wiki „Kuku zostaje świętym Mikołajem” – czyli urocza historia o tym, że dawanie jest równie przyjemne jak otrzymywanie. Kuku czyli główny bohater martwi się o to czy Mikołaj i elfy poradzą sobie z prezentami. Chce pomóc! Książka uczy empatii, umiejętności dostrzegania innych ludzi, wskazuje na fundamentalne wartości. Dla Neli wybrałam „Jano i Wito. Zapach świąt„, czyli książeczkę z pachnącymi elementami. To kolejna odsłona losów głównych bohaterów, tym razem w świątecznej scenerii – bowiem szukamy choinki! Jakie książki świąteczne polecacie w tym roku?
5 grudnia – zadanie: „Domowe kino. Zróbcie popcorn, włącznie świąteczny film i spędźcie czas razem!”. Oczywiście przygotuję dla Was listę świątecznych hitów na Netflix!
6 grudnia – MIKOŁAJKI Tu dziewczyny dostały przenośny domek od Playmobil. To była świetna zabawa na kolejne dni, aż do dzisiaj. Zależało mi szczególnie na tym domku, bo jest zamykany – możemy więc włożyć figurki do środka i zabrać je np. do dziadków. W kalendarzu znalazła się karteczka ze zdjęciem domku, a sam domek po poznańsku – przy butach
7 grudnia – prezent figurka od Playmobil.
8 grudnia – coś słodkiego
9 grudnia – prezent figurka niespodzianka od Playmobil
10 grudnia – zadanie: „Czas na kolędy i świąteczne piosenki” Czyli odświeżamy naszą świąteczną listę przebojów i wchodzimy w klimat. Dzieci też na pewno znają już jakąś świąteczną piosenkę.
11 grudnia – prezent: kredki Coloresca. Znajdują się tu nie bez powodu, bo za kilka dni czas na świąteczne kartki.
12 grudnia – zadanie: „Pora upiec pierniki!” Przepis na pierniczki znajdziecie oczywiście na blogu
13 grudnia – zadanie: „Przygotujcie świąteczne kartki”.
14 grudnia – coś słodkiego
15 grudnia – prezent dodatki do bransoletek Lego Dots. Same bransoletki są w ogóle bardzo fajny pomysłem – można je modyfikować, zmieniać kolory dodatków i świetnie się przy tym bawić. Pamiętaj jednak, że posiadają bardzo małe elementy, więc nie jest to zabawka dla maluszków.
16 grudnia – zadanie: „Przygotujcie karmnik dla ptaszków”. Pamiętaj, by nie wkładać tam chleba! W sklepach zoologicznych są specjalne mieszanki z nasion.
17 grudnia – prezent figurka niespodzianka od Playmobil
18 grudnia – prezent farbki Coloresca. Przydadzą się nam do przygotowania rysunku dla Gwiazdora.
19 grudnia – zadanie: „Czas ozdobić pierniki”. Kup kolorowe posypki i świąteczną puszkę albo słoiki. Kolorowe pierniczki zrobione przez dzieci będą wspaniałym prezentem dla dziadków.
20 grudnia – prezent książka „Tajemnica niebieskich drzwi” od Mamania. Wymyśliłam też wieczór z książką. Dziewczynki bardzo lubią jak się im czyta, dlatego też zrobiliśmy sobie bazę z poduszek i czytaliśmy. Tym razem była to historia rodzeństwa: Toli i Janka. Dzieci zastanawiają się co się kryje za drzwiami na strychu babci Marianny. Kiedy wreszcie udaje im się otworzyć drzwi rozpoczną niezwykłą przygodę.
21 grudnia – prezent gumki do włosów ze skrzydłami aniołków.
22 grudnia – zadanie: „Przygotuj rysunek dla Gwiazdora”.
23 grudnia – prezent figurka Świętego Mikołaja od Playmobil.
24 grudnia – Wesołych Świąt! Czekaj na Gwiazdora 🙂
A tu rodzinny kalendarz adwentowy w roku 2021:
1 grudnia – książka “Zwyczajna Gwiazdka z rodziną Janssonów” – ciepła, zabawna i rodzinna opowieść o tym jak rodzice z dziećmi zamienili się rolami…. czyli coś o czym marzą moje córki 🙂 Pokażemy Wam książeczkę jak zaczniemy czytać, ale zapowiada się wspaniale. Została napisana przez Martina Widmarka – autora książek o przygodach Lassego i Mai, których bardzo lubimy.
2 grudnia – element z zestawu Lego
3 grudnia – zimowe pomadki do ust
4 grudnia – niespodzianka: “Płyniemy w Mikołajkowy rejs”
5 grudnia – niespodzianka: “Spotkanie z Mikołajem na statku”
6 grudnia – Mikołajki – prezent w bucie 🙂
7 grudnia – element z zestawu Lego
8 grudnia – coś słodkiego
9 grudnia – świąteczna książka
10 grudnia – zadanie: “Ubierzcie choinkę”
11 grudnia – zadanie: “Weekend u dziadków i pieczenie pierników”
12 grudnia – element z zestawu Lego
13 grudnia – świąteczne naklejki
14 grudnia – element z zestawu Lego
15 grudnia – coś słodkiego
16 grudnia – element z zestawu Lego
17 grudnia – niespodzianka: “Domowe kino i popcorn – oglądamy świąteczne bajki i śpimy w sypialni rodziców”
18 grudnia – zadanie: “Przygotuj świąteczne dekoracje”
19 grudnia – element z zestawu Lego
20 grudnia – świąteczna książka
21 grudnia – element z zestawu Lego
22 grudnia – coś słodkiego
23 grudnia – element z zestawu Lego
24 grudnia – świąteczne spineczki
Miłego rodzinnego oczekiwania!
A teraz chodźcie na mojego Instagram’a – tam będziemy otwierać kalendarz! 🙂
Brak komentarzy