Budujemy dom Z dziećmi

Bezpieczeństwo w domu – jak zaprojektować dom dla dzieci?

bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest dla nas najważniejsze. Nie uchronimy ich przed niebezpieczeństwem całego świata, ale większości wypadków możemy zapobiec. Ale jak to zrobić?

Budowa domu to rewolucja dla całej rodziny. Często początek tej rewolucji ma miejsce w momencie, kiedy pojawiają się dzieci – zaczyna się nam robić ciasno i myślimy o większym domu czy mieszkaniu. Tak było też w naszym przypadku.

Jak zaprojektować dom, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?

Okna

W przypadku okien są dwa zagrożenia: po pierwsze ryzyko wypadnięcia przez okno, a po drugie ryzyko przytrzaśnięcia paluszków. Sposobem na bezpieczne okna mogą być klamki – tu możliwości jest kilka. Możemy zamontować klamki z tradycyjnym kluczykiem, które otworzymy tylko przy jego użyciu. Druga możliwość to klamki ze specjalnym mechanizmem połączenia siły i ruchu – tzn., że działa to trochę jak przy opakowaniach leków, czyli musimy docisnąć klamkę do okna i dopiero zmienić jej ustawienie. To drugie rozwiązanie jest też pewnego rodzaju utrudnieniem dla włamywacza.

Barierki zabezpieczające okna i balkony.

Barierki zewnętrzne mogą być pokusą dla malucha. Jak powinny wyglądać, by nie działały na jego wyobraźnię? Najlepsze będą takie, z pionowymi szczebelkami, by nie były w oczach dziecka drabinką do wspinania. Druga sprawa to odległość szczebelków – niech będą węższe niż dziecko. Kolejna sprawa to odległość barierki od podłogi balkonu czy ramy okna – musi być na tyle wąska, by zapewniała bezpieczeństwo. Natomiast jeżeli decydujemy się na balustrady szklane, to upewnijmy się że wybieramy bezpieczne, klejone szkło.

Schody i balustrady

Schody to kolejny element niebezpieczny w domu. Najłatwiej byłoby stworzyć dom parterowy, ale umówmy się – po pierwsze musi na to pozwalać wielkość działki, a po drugie dziecko musi umieć odnaleźć się w świecie i poruszać się po schodach ? Należy natomiast pamiętać o kilku zasadach:

 • balustrady – analogicznie do tych zewnętrznych, czyli pionowe i z odpowiednimi odstępami lub z bezpiecznego szkła
 • materiał, z których będą wykonane schody – niech będzie antypoślizgowy
 • przyda się poręcz wzdłuż schodów
 • barierka na piętrze, która uchroni w nocy małego wędrowca poszukującego rodziców ?
 • odpowiednie obuwie dziecka

Podłoga

Wiemy nie od dziś, że mały człowiek żyje w ciągłym ruchu – biega, skacze… znowu biega ? Niech podłoga będzie dla niego bezpieczna. Antypoślizgowa, ciepła i łatwa w utrzymaniu czystości – np. dla alergików nie będzie odpowiednia wykładzina dywanowa z długim włosem.

Materiały

Postawmy na jakość, atesty i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, by farby, lakiery, pokrycia dachu były wykonane z materiałów bezpiecznych dla ludzi – takich, które są przebadane i ogólnie dopuszczone do użytku.

Drzwi tarasowe, taras

Drzwi tarasowe, to miejsce przez które dziecko wbiega i wybiega kilkanaście razy dziennie ? Może warto pokusić się o rozwiązanie bezprogowe? W naszym domu zamontowane zostało okno HST, które jest zlicowane z podłogą i tarasem, ale wiele okien tradycyjnych także posiada już to rozwiązanie. Ważne, by dziecko nie bawiło się oknem – nie zamykało, nie otwierało. W tym celu, poza edukacją możemy wybrać specjalne zabezpieczenie blokujące okno na pewnym etapie jego otwierania.

A o dodatkowych zabezpieczeniach w każdym domu, lata temu pisałam tu ? http://www.mumslife.pl/przygotuj-swoj-dom-na-pomysly-malego-odkrywcy/

Pamiętajmy jednak, że czegokolwiek nie zamontujemy w domu to drobne urazy są nieuniknionym elementem dzieciństwa ? Ważne jest jednak to, by naprawdę były drobne i byśmy umieli szybko pomóc dziecku.

A jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa w domu, to zapraszam na stronę marki Krispol i stowarzyszenia Dom Bezpieczny – niech dzięki ekspertom nasze domy będą bezpieczne dla najmłodszych!

A razem z marką Krispol stworzyliśmy wyjątkowy materiał video, w którym opowiadam o wielu aspektach bezpieczeństwa w domu.

Zapraszamy! ?

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

7 komentarzy


 • Odpowiedz

  Marlena H.
  5 lutego 2020 at 21:24

  My wynajmujemy mieszkanie, aczkolwiek staramy się aby aby były w nim zabezpieczenia. Młodszy syn jest na etapie otwierania szafek i szuflad, dlatego mamy zamontowane we wszystkich drzwiczkach blokady.


  • Odpowiedz

   Mum’s Life
   6 lutego 2020 at 07:50

   Ten etap całe szczęście mamy już za sobą, ale takie zabezpieczenia również są bardzo ważne ? • Odpowiedz

  Karola
  6 lutego 2020 at 10:36

  Moim zdaniem wiekszosc tych zabezpieczen nie tylko jest zbedna ale i niebezpieczna. Mialam znajoma, ktora zakladala dziecku kask dla ochrony. Wybaczcie, ale za kilka lat bedziemy narzekac ze nasze dzieci nie radza sobie w zyciu. Nie maja rozwinietej wyobrazni przyczynowo skutkowej, maja problem z rozwojem emocjonalnym i sensorycznym. Glownym powodem tego jest zanezpieczanie przestrzeni tak aby bron boze nie stala sie dziecku krzywda. Podloge mam taka jaka mi sie podoba, okna ze zwyklymi klamkami, kominek bez barierki, jedyne zabezpieczenie jakie mielismy to schody, ale tylko do momentu dopoki mlodszy nie skonczyl 1,5 roku, wtedy nauczylismy go wchodzic i schodzic ze schodow. Dwojka dzieci, ktore moze maja starte kolana, ale nie boja sie sprawdzac swiata na wlasnych zasadach. Dzieci ucza sie tylko i wylacznie na wlasnych bledach, a nie na naszej ostroznosci. Wyluzujmy wiec z tymi zabezpieczeniami, bo lepiej nabic sobie guza a nizeli w przyszlosci miec problemy.


  • Odpowiedz

   Mum’s Life
   6 lutego 2020 at 10:43

   Między chodzeniem w kasku, a bezpiecznymi barierkami czy schodami widzę przepaść ? Nie zamierzam dziecka prowadzić za rękę całe życie, ale wybacz… nie nauczy się niczego na błędach jak wypadnie z okna. • Odpowiedz

  Natalia
  7 lutego 2020 at 08:44

  My teraz w końcu mamy parterowy dom. Jaki to jest komfort przy dzieciach!!!


 • Odpowiedz

  Natalia
  7 lutego 2020 at 20:15

  U nas najważniejsze okazały się zabezpieczenia szafek, które syn jakby mógł to miałby otwarte niemal non stop ;D


 • Odpowiedz

  eAlarmy
  14 września 2020 at 09:01

  To ważne by mając dzieci zadbać szczególnie o ich bezpieczeństwo. Niestety wielu rodziców nadal bagatelizuje tą kwestię i niestety coraz częściej słyszy się o wypadkach, nawet podczas obecności rodzica w domu. Warto podejść do tematu holistycznie, czyli całościowo. Zabezpieczmy niebezpieczne i ostre przedmioty, ale rozważmy także montaż czujek alarmowych czy małej domowej kamery IP, jeśli dziecko na przykład zostaje już samo w domu. Do wyboru jest wiele różnych urządzeń i akcesoriów, które mogą skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa. Jeśli posiadamy w domu pomieszczenie, do którego dziecko absolutnie nie powinno mieć wstępu, można rozważyć montaż kontroli dostępu. Wtedy wejście do pokoju będzie możliwe jedynie za pomocą na przykład wpisania kodu.

 • Odpowiedz


  7 + 3 =