Rodzicielstwo Z dziećmi

Wyprawka do przedszkola – czyli co kupić?

wyprawka przedszkolaka

Wyprawka do przedszkola to ważna rzecz. Szczególnie teraz, kiedy do końca nie wiemy co się we wrześniu wydarzy… no ale my mamy musimy być przygotowane na każdą okoliczność, prawda? ?

Nie zapominajmy w tym wszystkim o dziecku – niech wyprawka do przedszkola będzie zgodna z tym, co dziecko lubi i co będzie mu się dobrze kojarzyło. To szczególnie ważne, jeżeli dziecko dopiero zaczyna przedszkolną przygodę.

książki o przedszkolu

Wyprawka do przedszkola – co kupić?

Razem z marką SMYK przygotowałam dla Was krótki poradnik.

Podzielmy potrzebne rzeczy na kilka kategorii:

Artykuły higieniczne

 • Szczoteczka, pasta i kubek do mycia zębów – większość przedszkoli ma taki rytuał, że dzieci po posiłku myją zęby. To bardzo dobry nawyk i warto to wspierać. Wybierz szczoteczkę dostosowaną do wieku zębów, dobrą pastę i kubek z ukochanym bohaterem. Pamiętaj o tym, by wszystko podpisać.
 • Ręcznik – tu wiele zależy od przedszkola. Jedne korzystają z ręczników papierowych, inne mają własne ręczniki oddawane do pralni. Są też takie, które proszą o wymianę ręcznika przez rodzica, albo dostarczenie pięciu małych ręczniczków na każdy tydzień. Pamiętaj, że ręcznik z ukochaną świnką Peppą potrafi poprawić maluchowi dzień ? Zobacz tu ile masz możliwości.
 • Mokre chusteczki – czasem przedszkola proszą rodziców o dostarczanie mokrych chusteczek raz na miesiąc. Służą one chociażby do wycierania rąk po pracach plastycznych – wybierz takie, które mają dobry skład. Dzieci będą z nich korzystały często.

Drzemki

 • Pościele na zmianę lub kocyk i poduszeczka – tutaj też może być kilka zasad. Spotkałam się z tym, że przedszkola mają swoje pościele i albo oddają je co jakiś czas rodzicowi do prania, albo korzystają z pralni i doliczają ten koszt do tzw. czesnego. Możesz też zostać poproszona o przygotowanie kocyka i ulubionej poduszeczki dziecka. Jedno i drugie znajdziesz na stronie SMYK. Natomiast świetnym rozwiązaniem jest śpiworek przedszkolaka – zapakowana w piękny worek, a całość możesz wrzucić do pralki i wyprać.
 • Przytulanka – dziecko poczuje się lepiej wiedząc, że ma ze sobą kogoś do kogo może się przytulić. Natomiast pamiętaj, by zabierać ją co jakiś czas do prania.

Jedzenie i picie

 • Kubeczek na wodę lub bidon – tutaj jedna sprawa jest ważna. Mianowicie, zadbaj o zdrowie dziecka, oraz o to, by panie w przedszkolu z łatwością mogły umyć przedmiot, z którego Twoje dziecko pije. Wybierz kubek, albo bidon lub butelkę, który łatwo się czyści i który nie ma zbyt wielu zakamarków.

Odzież zapasowa

 • Komplet podstawowych ubranek na zmianę: koszulka, spodenki, majtki, skarpetki – pamiętaj, by to uzupełniać.
 • Dodatkowa bluza na chłodniejsze dni
 • W okresie jesiennym przydadzą się kalosze do skakania po kałużach ?
 • Kapcie

W coś to trzeba zapakować

 • Plecak lub worek z podpisem. Możesz wybrać gotowy worek z personalizacją lub plecak z motywem, który Twoje dziecko lubi. Niech pakowanie wyprawki do przedszkolnego worka będzie dla niego miłym wydarzeniem. Zobaczysz, jak dumnie pójdzie z nim we wrześniu ?

Tak naprawdę wyprawka przedszkolaka w każdej placówce może wyglądać inaczej, ale masz jeszcze chwilkę by to sprawdzić i uzupełnić brakujące elementy online lub stacjonarnie.

Przedszkolny stres?

Zapewne już się pojawił – jeżeli nie w głowie dziecka, to pewnie w Twojej ? Szczególnie, jeżeli to będzie Wasz pierwszy wrzesień w przedszkolu. Przygotuj dziecko na wejście w nowy etap. Może pomoże spotkanie z dzieckiem, z którym Twój maluch rozpocznie przygodę przedszkolaka? Na pewno będzie wtedy raźniej. Może książeczki o przedszkolu – czytane co wieczór pomogą zrozumieć czym właściwie jest przedszkole ?

Moje dziewczyny mają w swojej kolekcji kilka przedszkolnych książeczek:

 • Kicia Kocia – tę wesołą postać znacie pewnie doskonale. Niech zabierze Was we wspólną podróż do przedszkola.
 • Rok w przedszkolu – to nasza ulubiona seria. Bawimy się co wieczór w zagadki – dziewczynki wymyślają przedmiot i szukamy go na tych zadrukowanych piękną grafiką kartach. A potem zamiana ?
 • Zuzia idzie do przedszkola – to krótka zabawna historia o pierwszym dniu w przedszkolu.
 • Basia i przedszkole – to chyba nasz ulubiony przedszkolak ?

A teraz podpisz wszystko specjalnym markerem albo naprasowanką i zacznijcie przedszkolną przygodę. A ja życzę Wam udanego wejścia w nowy rok szkolny. Powodzenia dzieci! ?

2 komentarze


  • Odpowiedz

   Ina
   20 sierpnia 2020 at 10:19Hej, radze jednak za nim ktos bedzie kompletowac wyprawke dla przedszkolaka, zadzwonic do placowki u dowiedziec sie czy np. Dziecko moze wniesc swoj kocyk czy maskotke. Wiesz, nowe wytyczne sanepidu.Dzieki czemu zminimalizujemy stres ?


  • Odpowiedz

   Mum’s Life
   20 sierpnia 2020 at 11:20Oczywiście! ? Zresztą pewnie każde przedszkole opublikowało już takie listy rzeczy potrzebnych i zakazanych.