Ile kosztują wakacje w Hiszpanii to ostatnio bardzo popularne pytanie zadawane w Google – wynika to pewnie z popularności Hiszpanii… i inflacji 🙂

O kosztach związanych z wakacjami w Hiszpanii pisałam już rok temu – wtedy spędziliśmy ponad miesiąc na Costa del Sol. W tym roku wybraliśmy inne hiszpańskie wybrzeże – Costa Blanca i spędziliśmy tam tydzień.

Czy jest drożej, czy ładniej itd? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale podam kilka przykładów, a wnioski musicie wyciągnąć sami 🙂

Dlaczego w tym roku Costa Blanca? Między innymi dlatego, że mieszkamy pod Poznaniem, a z Poznania mamy bezpośrednie loty do Alicante.

Ile kosztują wakacje w Hiszpanii i jak to zorganizować?

Wakacje postanowiliśmy zorganizować sami – trochę już Hiszpanię znamy, więc biuro podróży nie było nam potrzebne. Osobno kupiliśmy bilety lotnicze, osobno wynajęliśmy samochód i mieszkanie. Trochę jadaliśmy w restauracjach, trochę gotowaliśmy.

Koszty:

Bilety lotnicze.

Lecieliśmy liniami Ryanair bezpośrednio z Poznania do Alicante. Bilety z bagażami łącznie kosztowały 2700 zł. Co ważne – kupiliśmy bilety w najtańszej taryfie Value, tzn. z małym bagażem podręcznym. Aktualnie bagaż podręczny w Ryanair to coś wielkości plecaka. Zabraliśmy więc 2 plecaki i dwie walizeczki Skip Hop, które idealnie wchodzą w wymiary podręcznego Ryanair. Potem dokupiliśmy opcję Priority dla naszej dorosłej dwójki – to znaczy, że oboje mogliśmy dodatkowo wziąć na pokład po jednej małej walizce oraz mieliśmy pierwszeństwo przejścia przez bramki. Co za tym idzie – dzieci również korzystały z pierwszeństwa. Dlaczego zrobiliśmy akurat tak? Po pierwsze dlatego, że podniesienie taryfy zwiększającej limit bagażowy możliwy był tylko dla całej naszej czwórki, a ta opcja wychodziła o wiele drożej i nie potrzebowaliśmy tyle bagażu. Po drugie – nie chcieliśmy nadawać bagażu i potem na niego czekać, a w opcji Priority zabiera się walizkę na pokład i potem, gdy inni czekają przy taśmie na bagaże to pasażerowie Priority są już wolni :). Minusem tego rozwiązania jest to, że wszystkie nasze bagaże były traktowane jak “bagaż podręczny” – co oznacza, że dotyczyły nas limity płynów (np. leki, kosmetyki) na osobę + wszystkie bagaże musiały przejść z nami kontrolę bezpieczeństwa.

Samochód.

Kilka tygodni przed podróżą dołączyliśmy do kilku grup Polaków mieszkających na Costa Blanca i tam szukaliśmy wypożyczalni samochodów. Zgłosił się do nas pan, który odebrał nas z lotniska, odwiózł pod miejsce naszego zamieszkania i tam podstawił samochód. W cenie mieliśmy również pełne ubezpieczenie, dwa foteliki dla dzieci i transport z i na lotnisko. Całość kosztowała 965 zł i bardzo jesteśmy z tej usługi zadowoleni.

Paliwo.

Nie jeździliśmy dużo, więc tankowanie paliwa kosztowało 140 zł

Mieszkanie.

Wynajęliśmy apartament w miasteczku La Mata. 3 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka i minuta do morza za 1530 zł. Kluczowy był dla nas piękny widok – chcieliśmy się budzić i popijać poranną kawę patrząc na morze, taka fanaberia 😉 Poza tym bardzo ważna była dla nas odległość od plaży, place zabaw, sklepy, restauracje – tu mieliśmy wszystko: plaża minutę drogi od wyjścia z bloku, pod oknem piekarnia, mnóstwo knajpek. A dlatego La Mata, a nie Alicante, bo mimo wszystko przy tych atrakcjach chcieliśmy spokoju, a nie tłumów.

Jedzenie.

Tak jak wspominałam wyżej, trochę gotowaliśmy, trochę chodziliśmy do restauracji więc trudno podać koszt. Podam więc przykładowe ceny dań w restauracjach, w których jedliśmy:

 • pizza margherita – 8-9 euro
 • burger (pyszny z argentyńską wołowiną i frytkami) – 10 euro
 • paella dla dwóch osób – 22 euro
 • nuggetsy z frytkami dla dzieci – 6 euro
 • kebab – 6 euro
 • patatas bravas – 6 euro
 • kalmary – 8 euro
 • porcja lodów – 3,5 euro
 • churrosy – 4 euro
 • sok pomarańczowy świeżo wyciskany – 2,5 euro

RAZEM (bez jedzenia) – 5335 zł

Ile kosztują wakacje w Hiszpanii? Trudno więc odpowiedzieć jednoznacznie, ale mam nadzieję że ta baza w postaci biletów, mieszkania i samochodu da komuś obraz całości?

Czy można to zrobić taniej? Oczywiście!

Jak?

 • wynająć mniejsze mieszkanie nieco dalej od plaży
 • przygotowywać posiłki
 • nie wynajmować samochodu – jeżeli chcecie tylko plażować, to nie będzie on potrzebny.

I na koniec. Costa Blanca czy Costa del Sol?

Otóż to pytanie jest jeszcze trudniejsze 😉 Oba regiony skradły nasze serca i np. na Costa del Sol wracamy już we wrześniu we dwoje. Spojrzymy na to wtedy z innej perspektywy – tzn. ile kosztują wakacje w Hiszpanii we dwoje 🙂


Przeczytałaś? To zostań ze mną na dłużej!

Wpadnij na mojego Instagram’a

Odwiedź Facebook’a

Możesz też zrobić zakupy w moim sklepie i powiedzieć #mamczasdlasiebie!

Mum's Life