Zakup odpowiednich bucików niemowlęcych jest bardzo ważny, biorąc pod uwagę to, że mała stopa dopiero zaczyna się prawidłowo rozwijać i nie może być w tym ograniczana. Z tego względu pierwsze buciki dla niemowląt powinny być tak dobrane, aby nie krępowały stóp dzidziusia i umożliwiały im pracę w pełni fizjologicznym zakresie. Jest to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę fakt, iż stópki niemowlaka złożone są w dużej mierze z miękkich chrząstek.

Jakie powinno być obuwie dla niemowląt?

Zastanawiając się nad zakupem pierwszych butów dla niemowląt, należy zwrócić uwagę na kilka prozaicznie prostych elementów, ale jakże ważnych dla małej stópki dziecka. A więc buciki dla niemowląt powinny być:

  • Elastyczne i miękkie – każdy bucik niemowlęcy powinniśmy móc zgiąć w dłoni bez większych trudności. Jeśli do ugięcia bucika musimy użyć dużej siły, ponieważ podeszwa jest zbyt twarda, to stopa dziecka na pewno sobie z nimi nie poradzi;
  • Płaskie – małe buciki muszą posiadać płaską podeszwę, jak i wkładkę wewnętrzną. Nie ma tu mowy o żadnych obcasach czy podwyższeniach;
  • Szerokie w obszarze paluszków – buciki niemowlęce powinny dawać możliwość swobodnego poruszania paluszkami, dlatego też nie mogą być zwężane przy czubku;
  • Lekkie – buciki dla niemowląt nie mogą obciążać nóżek dziecka, powinny być wykonane z lekkich materiałów, które praktycznie nic nie ważą.
  • Oddychające – buciki dla maluszka muszą być wykonane z naturalnych przewiewnych materiałów, które zapewnią odpowiednią wentylację małej stópce.

Czego nie powinny posiadać buty dla niemowlaka?

Pierwsze buciki dla niemowlaka powinny być pozbawione niektórych elementów, które ograniczają ruch stopy, a nawet mogą przeszkadzać w naturalnym jej rozwoju. Do tego typu elementów można zaliczyć:

  • Wszelkie aplikacje, wypustki oraz wgłębienia na wewnętrznych wkładkach. Wkładki powinny być zupełnie płaskie.
  • Obcasy, ponieważ nawet najmniejsze podwyższenie w bucikach prowadzi do obciążeń stawów i zmian w kształtowaniu równowagi;
  • Usztywnień kostek;
  • Usztywnianych zapiętek. Warto pamiętać, że elastyczne podeszwy muszą pozwolić małym stopom na naturalną ich pracę, nie jest tu potrzebna żadna stabilizacja.

Pamiętajmy, że chociaż buciki dla niemowląt mogą mieć różnorodne wzornictwo, to i tak powinny spełniać odpowiednie wymogi. Niemowlak, który jeszcze nie chodzi, nie potrzebuje tak bardzo bucików, jak dziecko rozpoczynając przygodę z chodzeniem. Niemniej jednak buciki mogą pełnić rolę doskonałej ochrony przed chłodem podczas spacerków, a w trakcie większych uroczystości dodać szyku kreacji niemowlaka.

* ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY PARTNERA

pierwsze buciki niemowlęce