Świąteczny likier piernikowy – szybki przepis!

Świąteczny likier to mój pomysł na tegoroczne prezenty. Co roku przygotowujemy dla bliskich coś wyjątkowego – raz pierniczki, innym razem cytryny w syropie, nalewkę wiśniową, a w tym roku likier piernikowy.

Myślisz, że to będzie skomplikowane? Nic z tych rzeczy – ten likier jest banalnie prosty i gdyby nie spora dawka alkoholu, to wykonałyby go moje dzieci ?

Zatem do pracy świąteczne elfy!

Składniki na świąteczny likier:

Z tych proporcji otrzymamy około 950ml likieru.

  • 450 ml wódki – możesz użyć więcej, możesz użyć mniej. Możesz też wymieszać wódkę ze spirytusem, jeżeli lubisz ten smak. Ja chciałam uzyskać likier o mocy około 18-20%, dlatego wybór padł na naszą klasyczną polską wódkę.
  • 500 ml kajmaku – ja użyłam gotowej puszki kajmaku Gostyńskiego, ale użyj swojego ulubionego. Jeżeli będziesz miała mniejszą puszkę, wystarczy dodać odrobinę mniej wódki.
  • 3 łyżki przyprawy do piernika – zwróć uwagę na skład. Niektóre przyprawy do piernika mają w składzie mąkę – do ciasta będzie ok, ale do likieru raczej nie.

Przygotowanie:

Do wysokiego naczynia przełóż kajmak i przyprawę. Dolewaj wódkę i miksuj. Gotowe ? Mówiłam, że proste?

Teraz wlej całość do litrowego słoika, zakręć i schowaj do lodówki. Niech likier poczeka tam kilka dni – możesz też zamieszać w słoiku co 2-3 dni… tylko coś tam zostaw ?

Co dalej?

Kup małe buteleczki – znajdziesz je w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, w IKEA albo na Allegro. Przygotuj sznurek i świąteczne zawieszki. Przelej likier do butelek, na karteczkach napisz coś miłego i prezenty dla bliskich gotowe.

Potrzebujesz więcej pomysłów na prezenty dla rodziny? Przygotowałam je dla Ciebie w ubiegłym roku ?

Na zdrowie! ?