#mamczasdlasiebie Dbamy o siebie

Zdrowe i piękne włosy? Jest na to sposób!

Zdrowe i piękne włosy? Marzenie! Aby je spełnić, długo szukałam fryzjera, który zajmie się moimi wymagającymi włosami. Byłam u wielu, stosowałam też wiele kosmetyków, ale efekt ciągle nie był taki, jakiego oczekiwałam.

Prawdopodobnie działo się tak dlatego, że moja domowa pielęgnacja nie była uporządkowana i stosowałam kosmetyki, które wydawały mi się być odpowiednimi, a takimi nie były. Po drugie chyba nikt nigdy nie przyjrzał się dobrze moim włosom wystarczająco dobrze. Gęste, grube, puszące się, przesuszone i w dodatku farbowane na blond. To poważne zadanie dla fryzjera, to też duży wysiłek w codziennej, domowej pielęgnacji. Szukałam fryzjera, testowałam preparaty, aż trafiłam do pracowni CutCut w Poznaniu… i przepadłam!

Wizyta trwała ponad 5 godzin, ale czułam że każda godzina spędzona w CutCut ma sens i będzie procentować efektami. Miałam ogromną przyjemność trafić w ręce niezwykłego duetu – Piotr (strzyżenie) i  Klaudii (koloryzacja). Pierwszy raz ktoś zajął się moimi włosami tak szczegółowo! Ba! Nawet nie włosami, ale całością, kształtem głowy, sylwetką, kolorystyką. Pierwszy raz ktoś przeanalizował kolory w które jestem ubrana, makijaż jaki mam na sobie. W trakcie wizyty Piotr pytał o wiele rzeczy, poznawał moje włosy, mówił też „będę robił dziwne rzeczy, ale nie martw się” ? I faktycznie! W trakcie strzyżenia było momentami dziwnie, ale to miało cel – moje włosy nadal są proste, nie wywijają się, a jest ich o połowę mniej. Uwierzcie…. przy suszeniu to ma ogromne znaczenie!

Koloryzacja. Klaudia jest absolutnym mistrzem sztuki i cierpliwości ? Pasmo po paśmie, skrupulatnie, dokładnie… i tak przez kilka godzin. Efekt jest piękny, wielotonowy, pozwalający na długie przerwy między kolejnymi koloryzacjami – o to mi właśnie chodziło.

Finał? Finał jest taki, że czas mojej codziennej stylizacji skrócił się o połowę – suszę krócej i poza tym nie robię właściwie nic. To zasługa profesjonalnego strzyżenia. Wydłużyła się natomiast moja pielęgnacja – ale to akurat spory plus, bo wreszcie robię to świadomie.

Jako, że wizyta trwała sporo, to mieliśmy czas na rozmowy ? Piotr zdradził mi tajemnicę zdrowych i pięknych włosów:

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 1 – Używaj dobrych kosmetyków, właściwych dla Twoich włosów.

Aby efekty wykonywanych przez fryzjera zabiegów były jak najlepsze, konieczna jest pielęgnacja i stylizacja włosów produktami najwyższej jakości. Dzięki profesjonalnym kosmetykom uzyskamy to, na czym nam zależy – włosy odżywione, lśniące, miękkie. Każdy rodzaj włosów wymaga odrębnej pielęgnacji, stąd też taka duża różnorodność produktów, które występują na rynku. Dobry szampon to taki, który nie zawiera SLS, SLES, parabenów, silikonów, sztucznych barwników, alergenów zapachowych oraz olejów mineralnych. Pozornie może się nam wydawać, że to właśnie te zawierające długą listę składników działają najlepiej – błąd! One działają natychmiastowo, oblepiają włosy, powodują szybki efekt „wow”. Ale to nie będzie niosło za sobą niczego dobrego. Nie możemy też oczekiwać, że przestawiając się ze złych składów na te dobre automatycznie zobaczymy zmianę – pamiętajmy, że dawna pielęgnacja rzutuje na stan obecny i włosy muszą się oczyścić z tego, co przez długi czas w nie wcieraliśmy.

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 2 – Regularnie podcinaj końcówki.

To dobrze wpływa na ich urodę. Jeżeli włosy są długie i zdrowe, to podcinanie ich co trzy miesiące absolutnie wystarcza. Inaczej gdy włosy są suche, wtedy trzeba robić to częściej, bo suche końcówki sprawiają, że fryzura staje się niesforna. Natomiast włosy krótkie wymagają takich zabiegów nawet, co dwa trzy tygodnie. Podcinanie włosów nie przyspiesza ich wzrostu – dzięki tym zabiegom włosy lepiej się układają, a fryzura zachowuje kształt. Podcinanie jest jedyną metodą na zniszczone włosy.

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 3 – Rozczesuj i susz rozsądnie.

Szczotkowanie włosów poprawia ich wygląd. Delikatne szczotkowanie jest zabiegiem oczyszczającym, stymulującym mikrokrążenie w mieszkach włosowych, a przede wszystkim rytuałem, którym powinniśmy kończyć codzienną pielęgnację włosów.  A czym jest rozsądne suszenie włosów?  Głównie suszenie nie pod łuskę włosa – czyli gorące powietrze kierujemy od nasady ku końcowi.  Tylko wtedy łuska się domyka, a używanie suszarki nie powinno powodować żadnych uszczerbków. Dzięki temu włosy stają się lśniące, gładkie, a co za tym idzie – odporne na działanie szkodliwych środowiskowych zanieczyszczeń.

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 4 – Intensywnie odżywiaj w salonie i w domu.

Pielęgnacja w salonie nie wystarczy – domowa pielęgnacja musi być naszym nawykiem. Fryzjer może być najlepszy, może zrobić na włosach dosłownie wszystko, ale naszym zadaniem jest utrzymanie efektu. Musimy więc odżywiać włosy i odpowiednio o nie dbać.  Jak pielęgnować włosy? Głównie maskami – ale takimi nakładanymi minimum raz w tygodniu na około godzinę. Jak je dobrać? Najlepiej nie w drogerii, a u fryzjera – profesjonalnie i odpowiednio do potrzeb włosów.

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 5 – Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę.

Dieta ma duże znaczenie dla włosów. Aby włosy były silne i zdrowe oraz prawidłowo rosły, musisz jeść produkty pełnowartościowe. Włosy bardzo lubią dietę bogatą w białko oraz aminokwasy siarkowe. To metionina i cysteina, a one są budulcem keratyny. Te dwa aminokwasy biorą udział w tworzeniu struktur odpornościowych. Bardzo ważne są witaminy z grupy B, mają udział w produkcji energii i wpływają na przyswajanie żelaza. Pełna, zbilansowana dieta jest niezbędna do tego, by mieć zdrowe włosy.

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 6 – Nie kieruj się modą.

To, że w jakimś sezonie modny jest asymetryczny bob, wcale nie oznacza, że będziesz w tej fryzurze wyglądać dobrze. Zaufaj fryzjerowi i rozmawiaj z nim. Fryzura może zmienić wiele – kształt twarzy, głowy, może wyszczuplić, poszerzyć. Musi natomiast być dopasowana do naszej sylwetki i rodzaju włosów. Kolor włosów też jest istotny – co z tego, że modne są chłodne blondy, jeżeli kolor Twojej skóry i oprawa oczu nie będzie do nich pasować?

  • Zdrowe i piękne włosy. Zasada 7 – Daj sobie czas!

Droga do zdrowych pięknych włosów to często dłuższa chwila, niż jedna wizyta w salonie. Pierwsza wizyta powinna być bazą pod kolejne, powinna budować fundament. Nie da się zrobić wszystkiego jednocześnie i w tej kwestii również powinnyśmy zaufać profesjonalistom.

Dziewczyny, a czy Wy macie swojego ulubionego fryzjera, któremu ufacie?

Poznanianki zapraszam do CutCut – gwarantuję, że go znajdziecie ?

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Odpowiedz


12 + = 21