Z brzuszkiem

Ciąża – czy to da się zaplanować?

Ciąża.

Pamiętacie ten moment? Dwie kreski na teście ciążowym….. Radość? Zaskoczenie? Łzy? Przerażenie?

Ja dokładnie pamiętam te momenty w pierwszej i drugiej ciąży. Oba były ogromnie szczęśliwe, ale też nieco przerażające i generujące myśli „Ale to już??” ? Oba wywołały łzy szczęścia i pytanie „Co teraz?”. Bo wiecie jak to jest – chcesz zajść w ciążę, jesteś tego pewna, Twój partner chce zostać ojcem, ale moment, w którym dowiadujesz się, że TAK – właśnie powstało nowe życie jest momentem wyjątkowym dla wszystkich.

I tu pojawia się pytanie – czy da się do tego momentu jakoś przygotować, zaplanować, postarać się by był momentem szczęśliwym? O czym pomyśleć zanim zdecydujemy się na ten życiowy przełom?

Najważniejsze! Własne zdrowie.

Dla każdej z nas najważniejsza jest chyba zdrowa ciąża/ zdrowe dziecko. Od tego należy zacząć. Jeżeli planujemy zajść w ciążę, to warto skonsultować to ze swoim ginekologiem. Jeżeli takowego nie mamy, to jest to odpowiednia chwila, by rozeznać się w temacie: popytać koleżanek i wybrać kogoś, komu zaufamy, komu chcemy powierzyć prowadzenie ciąży.

Następnie warto zrobić podstawowe badania, wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Co ważne – odstawić leki antykoncepcyjne kilka miesięcy wcześniej.

Pamiętajcie! Musimy pomyśleć o sobie, by nasze dziecko mogło się prawidłowo i zdrowo rozwijać.

W zdrowym ciele zdrowa ciąża! ?

Warto pomyśleć o przyszłości – zadbać o swoją dobrą dietę i ruch, zapewniając w ten sposób dziecku wymarzone miejsce do życia płodowego, a sobie dobre samopoczucie i ułatwiony powrót do formy. Uwaga! Nie namawiam Cię jednak do diety i sportu wysiłkowego. Dla Twojego ciała ciąża i tak będzie turbo rewolucją. Namawiam Cię natomiast do pełnowartościowej diety i aktywności fizycznej odpowiedniej dla Ciebie. Co to znaczy? Np. to, że jeżeli sportu nie uprawiasz, to nie zaczynaj teraz przygotowań do maratonu… spacery wystarczą ?

Suplementacja kwasem foliowym!

To jest totalnie ważny punkt!

Zacznijmy od podstaw.

  • Co to jest kwas foliowy? To nic innego jak witamina B9, którą organizm przetwarza w biologicznie aktywny folian.
  • Do czego jest nam potrzebny? Do prawidłowego tworzenia krwi, podziału komórek i wzrostu tkanek. Natomiast niski poziom folianu u matki jest czynnikiem ryzyka wystąpienia wady cewy nerwowej (np. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie) u rozwijającego się płodu. Kwas foliowy jest również niezwykle ważny w okresie karmienia piersią i w okresie noworodkowym dziecka.
  • W czym naturalnie występuje kwas foliowy? W orzechach, nasionach, drożdżach, cytrusach (np. pomarańcze), jajkach, serach, szpinaku, brokułach, pomidorach, burakach.
  • Suplementacja, czyli kiedy i jak go przyjmować? Kobieta planująca zajście w ciążę powinna pomyśleć o suplementacji kwasu foliowego już w momencie podjęcia starań o dziecko, ponieważ profilaktyka wad cewy nerwowej jest najbardziej istotna w pierwszych czterech tygodniach życia płodowego… czyli wtedy, kiedy większość z nas jeszcze nie wie, że jest w ciąży.
  • Czy sam kwas foliowy wystarczy? Co druga z nas nie przetwarza  optymalnie kwasu foliowego do aktywnej formy, więc rozwiązaniem jest Metafolin( L-metylofolian wapnia). To specjalna forma folianu opracowana i opatentowana przez producenta suplementu Femibion, która nie musi już być przetwarzana jak w przypadku kwasu foliowego, tylko nadaje się do bezpośredniego wykorzystania przez organizm. Wystarczą już 4 tygodnie suplementacji, by być przygotowaną na powstanie nowego życia!

Spokój w głowie.

Wszyscy wiemy jak bardzo stres jest niepożądany w ciąży. To dla nas ważny i wyjątkowy okres – postarajmy się więc tak poukładać sprawy zawodowe, oraz tematy które mogą być stresogenne by ciąża minęła nam spokojnie. Dla przykładu – postanowiłam wyremontować mieszkanie w ciąży – to nie był dobry pomysł… ?

Ustabilizowana sytuacja zawodowa i finansowa.

Dla wielu z nas kariera zawodowa nie idzie w parze z planami powiększenia rodziny. Pamiętam siebie jeszcze 5 lat temu – żadna chwila nie była odpowiednia. Bo nie ta umowa, bo nie te pieniądze, bo jeszcze może coś bym zrobiła, bo fajny projekt prowadzę… Ale czy to jest ważne? Nie oszukujmy się – ciąża może chwilowo zatrzymać nasz proces wdrapywania się po drabinie zawodowych sukcesów. Na jakiś czas nas zastopuje, będzie kazała zwolnić, pokaże inne priorytety… ale zastanów się sama przed sobą – co DLA CIEBIE jest ważne? I czy kiedykolwiek poczujesz, że to TEN MOMENT? Ja go nie czułam nawet patrząc na test ciążowy ? Ale potem zmieniło się totalnie wszystko. Warto jednak mieć ustabilizowaną sytuację zawodową – chociażby ze względu na świadczenia (zwolnienie lekarskie w ciąży, urlop macierzyński).

A co w sytuacji, gdy ciąża nie była planowana?

Zdarza się przecież również tak i wcale nie jest to sytuacja niecodzienna. Pewnie każda z Was zna kogoś, lub sama została zaskoczona wiadomością o dziecku. Co wtedy? Na wiele rzeczy wpływu już nie mamy, ale o kilku sprawach musimy pomyśleć.

  • Zrezygnuj z wszelkich używek – to jest punkt bezdyskusyjny i obowiązkowy. Teraz musisz dbać o siebie i o dziecko.
  • Poszukaj dobrego lekarza prowadzącego – takiego, który jest profesjonalny, wzbudza Twoje zaufanie, ma odpowiednie wyposażenie gabinetu lekarskiego. Ten człowiek będzie w dużym stopniu odpowiedzialny za przebieg ciąży – nie może być kimś przypadkowym. Pamiętaj też, że masz prawo do zmiany lekarza – jeżeli coś Cię niepokoi, jeżeli masz wątpliwości skorzystaj z tej szansy.
  • Suplementacja kwasem foliowym (lub Metafolinem zawartym w suplemencie Femibion) – im wcześniej dowiemy się o ciąży, tym lepiej. Wspominałam już, że zamknięcie cewy nerwowej płodu odbywa się między 22 a 28 dniem od zapłodnienia. Wiele kobiet nie wie jeszcze wtedy o nowym życiu. Czas jest tu kluczowy,  bo już jesteś w ciąży i zarodek się rozwija, wiec jeśli nie przyjmowałaś wcześniej kwasu foliowego teraz wybierz suplement z aktywnym folianem Metafolin, aby szybko zbudować poziom folianów w organizmie.
  • Zdrowa dieta – pamiętaj: jemy dla dwojga, a nie za dwoje ? Zdrowo, świeżo, możliwie lokalnie i na pewno regularnie.
  • Odpoczynek i spokój.
Zapraszam Was również do udziału w live: „Przygotowanie do ciąży i rola kwasu foliowego”.
Live odbędzie się w poniedziałek 27.05.2019 o godzinie 20 na Facebook’u marki Femibion.
Zachęcam Was do zadawania pytań dotyczących roli kwasu foliowego w przygotowaniu do ciąży i w czasie jej trwania. Pytania te razem z Anią z bloga Mamoholiczka zadamy na livie ekspertowi – Doktorowi Grzegorzowi Południewskiemu.
Bardzo liczę na Waszą obecność i aktywność w czasie live’a! Sama pamiętam ilość pytań i wątpliwości jakie pojawiały się w mojej głowie przed zajściem w ciążę – live będzie momentem, w którym ekspert odpowie na to, co Was nurtuje. Bądźcie z nami!
*Tekst sponsorowany
Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

Odpowiedz


9 + = 13