Przepisy na przetwory z pomidorów, to tekst o który same prosiłyście po tym jak zalałam Was zdjęciami moich zbiorów 🙂

Dzielę się, bo myślę że wypracowałam super proste patenty i żal ich nie puścić w obieg. A jak wiecie lubię w kuchni działać tak, by wieczorem powiedzieć #mamczasdlasiebie 🙂

Jak widzieliście na moim Instagram’ie pomidory mnie w tym roku zaskoczyły swoją ilością. Jedliśmy je dzielnie od początku sierpnia, ale ile można! Postanowiłam więc zrobić coś, żeby czuć ich smak zimą. Zależało mi jednak na przepisach bardzo prostych, czyli np. takich bez obierania pomidorów ze skórki. Wybrałam też pasteryzowanie pasteryzowanie “na sucho” w piekarniku.

Jak wygląda pasteryzowanie na sucho?

Gorące przetwory wkładany do czystych słoików i porządnie zakręcamy. Ustawiamy na blaszce z wysokim rantem (jakiś słoik zawsze może pęknąć) i wkładamy do zimnego piekarnika. Włączamy piekarnik na 100 stopni na 1 godzinę. Po tym czasie otwieramy piekarnik i pozwalamy w nim słoikom wystygnąć. Gotowe!

Ale najpierw trzeba coś w ten słoik włożyć:

Moje proste i szybkie przepisy na przetwory z pomidorów

  • smażone pomidory. Używam ich do wielu rzeczy – jako gotowy sos do makaronu, jako baza do sosu bolońskiego, albo zwyczajnie miksuję z rosołem i mam zupę pomidorową. Jak to zrobić? Pomidory myję, usuwam szypułki i kroję na duże kawałki – tak, ze skórą i pestkami! W dużym garnku smażę na oliwie cebulę, czosnek, chilli, zioła takie jakie lubimy – na to wrzucamy pomidory i dusimy, aż będą się rozpadać. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy na sucho. Ilości? Ja działam totalnie na oko, ale wiem że możecie potrzebować konkretów 🙂

SKŁADNIKI:

3 cebule

5 ząbków czosnku

papryczka chilli – tyle, ile lubisz

5 kg pomidorów

2 łyżki soli

łyżka cukru

pół łyżeczki cynamonu – docenisz ten składnik! 🙂 Niweluje kwaśność pomidorów.

pomidory
  • passata – w wersji podstawowej bez dodatków. Pomidory myję, nie obieram ze skóry i kroję w dużą kostkę. Wrzucam całość do dużego garnka i duszę. Kiedy pomidory się rozpadają blenduję całość – tak, z pestkami i skórką. Doprawiam solą, pieprzem i cukrem – na litr passaty około pół łyżeczki cukru i pół łyżeczki soli. Nam pestki i skórki nie przeszkadzają, ale jeżeli chcesz to możesz przecedzić całość przez sito. Passatę przelewam do słoików i pasteryzuję.
  • pomidory “jak z puszki” – to jest najprostszy przepis na świecie! Pomidory myję, kroję na mniejsze kawałki, tak by jak najwięcej zmieściło się do słoika. Upycham w słoikach jeden przy drugim. Każdy słoik (o pojemności 750 ml – 1 l) zasypuję łyżką soli, zalewam łyżką oliwy z oliwek i dokładnie zamykam. Pasteryzuję na sucho w piekarniku. W ten sposób mam klasyczne pomidory “jak z puszki”. Można się też bawić – dołożyć do słoiczków gałązkę rozmarynu, czosnek itd. Ja pozostaję przy wersji bazowej – będę je zimą podsmażać na maśle tworząc sos pomidorowy np. do gołąbków.
  • krem z pieczonych pomidorów na świeżo lub do słoików – ostatnio planowałam go zapasteryzować, ale jest tak dobry że zjedliśmy cały gar 🙂 Robię więc kolejną porcję. Pomidory myję, kroję w duże kawałki i układam w naczyniu żaroodpornym. Do tego dokładam całe ząbki czosnku i pokrojoną cebulę – tyle, ile lubicie. Na to bazylia i oliwa z oliwek. Piekę w piekarniku przez 40 minut w 200 stopniach. Całość blenduję i doprawiam – solą, pieprzem i odrobiną cynamonu, który zniweluje kwaśność. Można jeść na świeżo jako zupę, można zapasteryzować i mieć zupę na zimę. Jeżeli blender nie poradził sobie z pestkami i skórkami można całość przetrzeć przez sito. Gotowe!

To moje 4 ulubione przepisy na pomidory – a Ty? Masz jakiś swój, którym chciałabyś się podzielić?

I koniecznie chodź na mojego Instagram’a – tam pokazuję jeszcze więcej przepisów!

….. a najlepszy sos z suszonymi pomidorami do makaronu i pizzy znacie? 🙂