Nie zawsze “czas dla siebie” oznacza dla nas to samo – czasem chcemy zrelaksować się z książką na kanapie, czasem wręcz przeciwnie – spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu…

Co jednak z bardziej twórczymi zajęciami, które pobudzają w nas kreatywność

Warto od czasu do czasu zrobić coś zupełnie innego – i nie musisz być w tym od razu najlepsza czy poświęcać się takiemu zajęciu całkowicie. Ważne, by taka rzecz sprawiała Ci przyjemność. Skupienie się na twórczym procesie to oddech od codziennych obowiązków i higiena dla Twojej głowy. Dlatego dzisiaj przedstawiam Ci 5 nieoczywistych pomysłów na czas dla siebie.

  1. Rękodzieło

Obecnie rękodzieło przeżywa renesans – w internecie znajdziesz wiele kursów, szkół i pracowni, które oferują kursy szycia, ceramiki czy rzeźbienia w glinie. To oczywiście świetny pomysł, jeśli masz więcej czasu i chcesz rozwijać na przykład dawno zapomnianą pasję. Jeśli jednak czujesz dryg do samodzielnego wytwarzania rozmaitych produktów czy ozdób, ale nie masz w tym zupełnie doświadczenia i nawet nie jesteś pewna, czy Ci się to spodoba – nie musisz stawiać sobie poprzeczki od razu tak wysoko. Zastanów się, co Cię najbardziej pociąga – praca z kolorami czy zapachami? A może skupienie się na precyzji? Gdy tak podejdziesz do tematu, może okazać się, że pomysł na kreatywne spędzanie czasu, przyjdzie Ci do głowy sam. Niepowtarzalna biżuteria z kolorowych koralików nawlekanych na nitki? A może naturalne mydełka, w których zatopisz suszone kwiaty? Testuj, próbuj i przekonaj się sama, co najlepiej rozbudza Twoją kreatywność. Wybór należy do Ciebie – kieruj się tylko jedną zasadą: to ma sprawiać Ci radość! 

  1. Stwórz kolaż

Gdy masz wolną chwilę, to… scrollujesz instagrama, a Twoje pinterestowe tablice są pełne inspiracji? Idealny pomysł na rozbudzenie kreatywności dla Ciebie to kolaż. Zapraszam na chwilę do świata offline. Potrzebny będzie arkusz papieru, klej, nożyczki i Twoje ulubione magazyny – wnętrzarskie, modowe a może kulinarne? Jeśli masz w domu drukarkę, także nie zawahaj się jej użyć – Twoje inspiracje z Pinteresta prawdopodobnie znajdą swoje miejsce na kolażach. Możesz podejść do tematu na rozmaite sposoby – tworzyć wspomniane przeze mnie moodboardy lub skupić się na opowiedzeniu za pomocą kolażu jakiejś historii. Możesz bawić się słowem, wzorem, kolorami. Niech zadziała Twoja wyobraźnia.

  1. Napisz coś

Jeśli lubisz pisać i sprawia Ci to radość, to nie znam lepszego sposobu na pobudzenie kreatywności. Nie musisz oczywiście od razu pisać wielowątkowej powieści (chyba, że masz na to ochotę i… czas 😉 ), ale krótkie opowiadanie jest z pewnością w zasięgu Twojej ręki. Pamiętaj, robisz to tylko dla siebie – możesz pisać o czymkolwiek chcesz, a ograniczeniem jest tylko Twoja fantazja. A może chcesz wrócić myślami do czasów, kiedy sama byłaś dzieckiem – kiedy nasza kreatywność działa najlepiej? Spróbuj napisać bajkę. Przypomnij sobie, co w dzieciństwie Cię interesowało, a co było zupełnie poza sferą Twoich zmartwień. A jeśli brakuje Ci inspiracji, spróbuj zacząć od prowadzenia dziennika. Opisuj najprostsze rzeczy – jak przebiegało śniadanie, kogo spotkałaś w mieście, co dziwnego widziałaś w drodze do pracy czy na zakupy. Baw się słowem, dopisuj swoje wersje wydarzeń, a Twoja pusta kartka szybko się wypełni.

  1. Zrób zdjęcie

Brzmi jak niezbyt “nieoczywista” rada? Tak, na co dzień robimy dziesiątki (albo setki!) zdjęć. Nie wszystkie nawet mamy czas obejrzeć. I – umówmy się – nie wszystkie z nich są piękne i wyjątkowe. Jednak spróbuj podejść do tematu w taki sposób, jakbyś miała wykonać profesjonalne zdjęcie na czyjeś zamówienie. Wyobraź sobie na przykład, że masz stworzyć zdjęcie do reklamy truskawek. Albo biżuterii. Ustaw scenografię, popracuj nad światłem, spróbuj znaleźć sposób na ujęcie tematu w niebanalny sposób – to wszystko pobudzi Twoją kreatywność. Nie zapomnij o postprodukcji – możesz wykorzystać do tego rozmaite aplikacje do przeróbki zdjęć, lub pobawić się zdjęciem za pomocą narzędzi, które oferuje Twój telefon. Efektem będzie piękna fotografia, która przecież się nie zmarnuje – może powędrować na Twój Instagram 😉 . 

  1. Przerabianie starych mebli

W Twoim garażu stoi stare, odrapane krzesło, które żal wyrzucić, ale nie nadaje się do domu? A może zawsze marzyłaś o fotelu jak z PRL-u, tyle że w nowoczesnym wydaniu? Zajmij się przerabianiem starych mebli. Na portalach sprzedażowych znajdziesz mnóstwo starych, podniszczonych mebli za symboliczną opłatę. Wbrew pozorom taka praca nie wymaga dużego przygotowania. Z pewnością musisz zaopatrzyć się w robocze rękawiczki, papier ścierny i odpowiednią farbę, lakier czy bejcę. Tapicerowanie poduchy krzesła czy niewielkiego fotela także możesz wykonać sama – zszywacz tapicerski to koszt około 20 złotych. Tutaj będą pomocne internetowe instruktaże. Próbuj, ucz się na błędach, eksperymentuj z wzorami i kolorami – to ma być kreatywny czas dla Ciebie.


Przeczytałaś? To zostań ze mną na dłużej!

Wpadnij na mojego Instagram’a

Odwiedź Facebook’a

Możesz też zrobić zakupy w moim sklepie i powiedzieć #mamczasdlasiebie!

Mum's Life