Racuchy drożdżowe z jabłkami – mój sprawdzony przepis.
Racuchy drożdżowe, to smak mojego dzieciństwa. Do tego powidła śliwkowe albo konfitura malinowa i szklanka mleka. Jednym słowem niebo na talerzu!
Jesienne podwieczorki rządzą się innymi prawami – szczególnie te w weekendy. Jesienią czas trochę zwalnia, sweter nas otula, a w domach pachnie inaczej niż latem – jabłkami, cynamonem, kardamonem i wanilią.
Użyjemy dzisiaj zapachu jabłek tworząc racuchy drożdżowe!
Gotowi? ?
Składniki:
2 jabłka
400 ml mleka
40 g świeżych drożdży
500 g mąki
wanilia/ ekstrakt waniliowy/ cukier waniliowy
1 jajko
2 łyżki cukru
szczypta soli
Przygotowanie:
Mleko podgrzewamy, by było letnie. Rozpuszczamy w nim drożdże z łyżeczką cukru, łyżką mąki i odstawiamy na chwilkę, by rozczyn zaczął pracować.
W tym czasie obieramy jabłka i kroimy w małe kawałki/ plasterki – raczej płaskie, by schowały się w placuszkach podczas smażenia.
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy szczyptę soli, jajko, cukier i wcześniej przygotowany rozczyn. Mieszamy i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce – niech rośnie!
Smażymy na oleju tworząc łyżką zgrabne placuszki – nie za grube bo spalą się na zewnątrz, a w środku będą surowe. Powiedzmy – niech mają około 1cm grubości ? Usmażone układamy na ręczniku papierowym, by zgubiły trochę tłuszczu.
Jak podajemy? Dowolnie! Ja lubię je posypać cukrem pudrem z cynamonem. Lubię je też z kleksem domowych powideł śliwkowych, albo czekośliwki ?
A Ty? Z czym je zrobisz?
….a w bonusie? Przepis na powidła, bo na bank będą pytania ?
Otóż moje drogie, powidła są banalnie proste, ale kochają czas.
Czego potrzebujemy? Dobrych dojrzałych śliwek, garnka z szerokim dnem i cierpliwości. Śliwki myjemy, wyjmujemy pestki, tniemy śliwkę na pół i dusimy na małym ogniu. U mnie to trwało 4 godziny x 3dni. Wiem, że koszmarnie długo, wiem że w Thermomixie można szybciej ? Ale w przypadku powideł, bigosu i rosołu jestem staroświecka i tyle. Moje powidła są gęste, słodkie mimo iż nie zawierają cukru i pyszne!
Kiedy są jeszcze gorące, przekładamy je do czystych i suchych słoików i pasteryzujemy w piekarniku. Jak? Otóż wstawiamy słoiki do piekarnika nagrzanego do 120 stopni na 20 minut. Pozostawiamy w piekarniku do wystygnięcia i gotowe.
Smacznej jesieni Wam życzę ?
P. S. Pamiętaj, że mamy sezon na dynię – sprawdź moje przepisy na dania z dyni ?
Brak komentarzy