Z dziećmi

Upał z dzieckiem? Jak sobie radzić i jak nie szkodzić.

Fala upałów zalała Polskę – nie musimy już wyjeżdżać do Afryki, by cieszyć się słońcem przez wiele dni.  Jedni się cieszą, dla innych jest to uporczywe, ale wszyscy powinniśmy pamiętać o kilku sprawach!

Upał może być bardzo niebezpieczny, jeżeli nie pamiętamy o kilku ważnych zasadach.

Szczególnie narażone są dzieci. Zatem jak sobie radzić z mocnym słońcem i wysoką temperaturą, by nie szkodzić?

 • Woda – dziecko musi dużo pić. Najlepiej by była to woda – zrezygnujmy ze słodkich soków i zastąpmy je wodą. Pamiętaj, by zabierać ją ze sobą na spacer, plac zabaw, nawadniać się w domu. Nie zapominaj też o sobie!
 • Krem z filtrem – przy słońcu to podstawa. Wybieraj dobre filtry mineralne o wysokim faktorze – 30 lub 50. Pamiętaj o uszach, stopach, karku. Smaruj dziecko 20 minut przed wyjściem z domu, powtarzaj po wodnych kąpielach. Niech to wejdzie w nawyk.
 • Nakrycie głowy – najlepiej jasne, przewiewne i bawełniane. Czarna, poliestrowa czapka nie będzie dobrym pomysłem – zastąp ją bawełnianym, jasnym kapelusikiem lub chustką.
 • Cień – wybieraj cień w czasie spacerów z dzieckiem. Plac zabaw w pełnym słońcu nie będzie dla niego dobrym miejscem.
 • Godziny spacerów i czas trwania – spacerujmy rano i w godzinach popołudniowo-wieczornych. Ograniczaj długie spacery, a w samo południe pozostań w domu. Pamiętaj, że temperatury podawane w prognozach pogody, dotyczą miejsc w cieniu – tam się mierzone. Pomyśl więc, jaka jest odczuwalna temperatura w słońcu.
 • Nie nakrywaj wózka – mówi się o tym wszędzie, a i tak mam wrażenie że plaga pieluch na wózku trwa nieustannie. Naprawdę są inne możliwości – parasolka, żagiel… Może mniej wygodne dla rodzica, ale dobre dla dziecka. A jeżeli nie wierzysz, że możesz zrobić tym krzywdę maluchowi, to mam prosty test – zawiń głowę w pieluchę i wytrzymaj tak w słońcu kilka minut… Testowałam ?
 • Nie zostawiaj dziecka w samochodzie – „tylko na chwilkę” nie ma tu prawa istnieć. Samochód nagrzewa się w ekspresowym tempie i naprawdę jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Nie rób tak – i tyle. I pamiętaj! Masz prawo wybić szybę w aucie, jeżeli zobaczysz dziecko lub zwierzę zamknięte w środku – ratujesz życie.
 • Uważaj na nagrzane place zabaw – nagrzana zjeżdżalnia może być bardzo niebezpieczna dla delikatnej skóry dziecka! Pamiętaj, by sprawdzić dłonią czy nie jest zbyt gorąca i najlepiej unikać takich zabaw w pełnym słońcu.
 • Nie przegrzewaj dziecka i wybieraj ubrania z naturalnych tkanin – len, bawełna będą idealny na upały. Pamiętaj, by dziecko było ubrane stosownie do pogody – wygodnie i przewiewnie. Tak samo w nocy – piżamka niech będzie dostosowana do temperatur, a ciepłą kołdrę zastąp naturalnym kocykiem.
 • Lody z pewnego miejsca – rozmrażane i zamrażane lody mogą być niebezpieczne. Kupuj tylko takie z pewnego źródła, z „czystej budki”.
 • Nie przejmuj się brakiem apetytu – założę się, że sama jesz mniej w czasie upału. Ważne by dziecko często piło.
 • Nie zmuszaj do aktywności – naprawdę świat się nie zawali jak czasem po przedszkolu poleżycie razem na kanapie, obejrzycie bajkę, odpoczniecie. Dziecko może być zmęczone wysoką temperaturą i całym dniem. Wyluzuj i czasem pozwól sobie i Waszej rodzinie na lenistwo ?

…i ciesz się latem! Plażowanie, spacery, wycieczki – to wszystko może być bardzo przyjemne i sprawiać dużo radości, jeżeli nie zapominamy o powyższym ?

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Odpowiedz


6 + 1 =