Z dziećmi

16 miesięcy za nami!

Feedback dostałam, że o postach dotyczących rozwoju zapominam od kilku miesięcy. Spieszę to nadrobić Kochani! ?

Wiki ma skończone 16 miesięcy. Od trzech miesięcy chodzi do żłobka i rozwinęła się od tego czasu niesamowicie. Poza tym jest bardzo rezolutną dziewczynką i potrafi pokazać kto rządzi ?

 

Co robi dziecko w tym wieku?

– samodzielnie chodzi po różnych powierzchniach – czasem nawet próbuje biegać ?

– uczy się wchodzić po schodach

– tańczy i udaje, że śpiewa – gdziekolwiek usłyszy muzykę, macha rączkami, nóżkami, albo pokazuje nam jakiś niezwykle skomplikowany taneczny układ – przypuszczam, że to żłobkowa  nauka, bo ja tak w domu nie tańczę ?

– je samodzielnie – z jednym radzi sobie lepiej z innym gorzej, ale jestem z niej bardzo dumna! Mam po takim obiedzie sporo sprzątania, ale jaka to radość kiedy dziecko zjada wszystko bez grymasów.

– nawiązała wspaniałą więź z naszym psem – jak tylko wchodzi do domu musi go pogłaskać, przytulić. Próbuje go też karmić, bawi się z nim, przynosi zabawki

– pije z kubeczka

– proszona o konkretną rzecz, przynosi ją

– bardzo lubi towarzystwo innych dzieci

– nie boi się ludzi – miała taki okres, że bała się starszych osób, ale już jej przeszło. Zaczepia, uśmiecha się i jest bardzo towarzyska.

– miewa pierwsze oznaki buntu dwulatka – potrafi się zezłościć i piszczeć ?

– miewa dni pod hasłem „mama i tylko mama” – wtedy najchętniej by się ode mnie nie odklejała, a ja celebruje takie chwile kiedy się we mnie wtula, bo mam świadomość tego jak szybko urośnie ?

– niestety bardzo często choruje ? Odkąd poszła do żłobka jej odporność znacznie spadła. Pierwszy miesiąc minął bez problemu, ale już kolejny to pasmo nieobecności, mojego urlopu i angażowania całej rodziny w opiekę.

– uwielbia jeździć samochodem

– bardzo lubi czytać książeczki – pokazuje ręką, że mam usiąść obok niej i razem sobie tak czytamy…

– chętnie bawi się klockami lub układa puzzle – nie wychodzi z tego żaden obraz, ale układa ?

– lubi rysować, bawić się w gotowanie i grać w piłkę

– niestety nie lubi wody – boi się basenów, morza itd… mam nadzieję, że jej to minie bo kolejnego lata nie zamierzam spędzać daleko od wody ?

– pokazuje gdzie jest oko, nos itd

– lubi mnie głaskać po głowie, włosach – rozczulam się wtedy niesamowicie, bo to dowód na to jak sama lubi taką bliskość i jak bacznie mnie obserwuje i naśladuje

– mówi coraz więcej i coraz wyraźniej

– jest bardzo radosna – ciągle się śmieje, wszędzie jej pełno

 

I ogólnie – jest cudnym, bezproblemowym dzieckiem z którym można się cieszyć życiem! ?

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

1 Komentarz


  • Odpowiedz

    mama
    27 października 2016 at 19:45

    Witaj, jakbym czytała o swoim dziecku, to taka radość i szczęście że je mamy. Duzo wspólnego mamy fakt Żłobek dużo daje ale mi mimo wszystko jest ciężko że musi być tam aż tak długo :(. Jeszcze za dużo nie mówi oprócz kilku słów. Pozdrawiam Cię

  • Odpowiedz


    64 + = 72