Z brzuszkiem

10 rad dla przyszłej mamy

Macierzyństwo weryfikuje pewne potrzeby i oczekiwania. Na początku wydaje nam się, że może to wyglądać trochę inaczej niż w rzeczywistości, ale tak naprawdę wszystko zależy od nas. Chcesz poznać 10 złotych rad na to, jak sprawić, aby Twój skok na głęboką wodę okazał się bezpiecznym i przyjemnym?

 1. Nie kupuj wszystkiego – 1/3 nie użyjesz i zapomnisz, że to miałaś. Odpuść sobie na początku sukienki z tiulem i koszule z krawatem – mały człowiek będzie Ci wdzięczny, a Ty ułatwisz sobie życie ?
 2. Zaangażuj mężczyznę od początku – nie mamusię, męża właśnie! Nie odsuwaj go, nie zakładaj że nie potrafi, nie stój nad nim i nie wzdychaj. Kocha dziecko tak samo jak Ty, uczy się wszystkiego od początku tak samo jak Ty, boi się tak samo jak Ty. Angażowanie faceta ma wiele zalet – zbliżysz ojca z dzieckiem, sama odetchniesz i wyjdziesz czasem z domu, on poczuje się ważny i potrzebny – a wiemy jakie to istotne!
 3. Nie oczekuj sielanki 24 h, ale nie słuchaj też głupot o braku snu przez 3 lata. Dzieci są różne – nie nakręcaj się. Dużo też zależy od Ciebie – od Twojego podejścia, spokoju, atmosfery w domu. Maluch czuje Wasz strach, zdenerwowanie, złość – reaguje na to brakiem snu czy płaczem. Zapewnij więc dziecku i sobie dużo spokoju!
 4. Dbaj o siebie – bądź kobietą! Idź do kosmetyczki, fryzjera chwilę przed porodem, poczuj się piękna. Nie zapominaj być kobietą będąc mamą. I nie chcę słyszeć, że przy małym dziecku nie ma na to czasu. Serio nie chcę słyszeć! Wszystko jest kwestią dobrego zorganizowania, chęci i…. pomocy partnera, o czym w punkcie 2.
 5. Nie stawiaj sobie za punkt honoru karmienia piersią czy porodu naturalnego! Uda się – brawo Ty, nie uda się… też brawo Ty. Nie daj sobie wmówić, że coś powinnaś, musisz, że Kasia to karmiła córkę do piątych urodzin, a Krysia rodziła 30 godzin, bo tak należy. Nic nie należy – wszystko zależy od okoliczności.
 6. Nie określaj sobie sztywnych zasad i nie załamuj się jeżeli czegoś nie zrealizujesz. Jako młoda mama uparłam się, ze nie podam dziecku smoczka. Bałam się wizji dwulatka biegającego wszędzie ze smoczkiem w ustach. Po trzech tygodniach wiecznego karmienia uległam… I co? I świat się nie skończył ? Zabrałam córce smoczek w wieku 7-miu miesięcy i wszyscy mają się dobrze.
 7. Popytaj koleżanki jak wyglądał ich połóg, na co się przygotować, co może się wydarzyć. Ale pamiętaj – na pewno masz w swoim gronie takie koleżanki, które w swojej głowie rodziły 40 godzin, a w rzeczywistości 4, albo takie dla których macierzyństwo jest końcem życia, albo takie których dziecko „ciągle” płacze…. tych nie pytaj ? Zapytaj takich, które z balansem podchodzą do życia i rodzicielstwa – wierzę, że takie też posiadasz ?
 8. Uprzedź rodzinę i bliskich o Twoich zamiarach – jeżeli nie masz ochoty na gości w szpitalu, powiedz im o tym. Jeżeli nie masz ochoty na telefony co 45 sekund czy już urodziłaś – też im powiedz. Jeżeli nie chcesz mamusi, babci, cioci, szwagra, kuzynki, sąsiadki na kawie w dniu, kiedy wyjdziesz ze szpitala z maleństwem – tym bardziej powiedz im o tym! ? Albo poproś męża, bo z połączenia Twoich hormonów i konieczności przekazywania swojego zdania innym może wyjść niezły bigos ?
 9. Daj sobie czas na  wszystko. Proś o pomoc. Pytaj. Czasem przychodzi kryzys, czasem będziesz miała dość. Pytaj co robić, poproś przyjaciółkę, siostrę, mamę o chwilę opieki nad dzieckiem. Odpocznij, nie wstydź się tego. I nie czuj się źle – chwilę bezradności ma każdy. Jak mówi, że nie ma to znaczy, ze kłamie ?
 10. Macierzyństwo wcale nie jest końcem Twojego życia – to dopiero początek! ? I nie słuchaj, że „teraz to dopiero zobaczysz”, „teraz to nie będziesz spać”, „teraz to z domu nie wyjdziesz”. Gó*no prawda! Wszystko zależy od Ciebie i od tego jak sobie własne życie poukładasz.

Trzymam za Ciebie kciuki z całych sił! Będzie dobrze Kochana ?

Chcesz wcześniej wiedzieć o nowych postach? Zapisz się do newslettera.

You Might Also Like

1 Komentarz


 • Odpowiedz

  Kasia
  19 kwietnia 2017 at 16:05

  Tekst fajny, ale jednak nie mogę się zgodzić że stwierdzeniem że wyjście z domu czy zadbanie o siebie to tylko kwestia organizacji. Przed porodem teksty o tym że koleżanka wstaje o 5:30 a zęby może umyć dopiero o 11 wydawały mi się grubo przesadzone a w moim przypadku okazały się prawda – dzieci są rozne i to głównie od nich zależy jak będzie wyglądało nasze życie po porodzie, mniej od nas. Organizacja przy dziecku, albo jak w moim przypadku przy dwójce małych dzieci, to czasem że się tak wyrażę śmiech na sali ? pierwsze dziecko przestało się budzić w nocy jak skończyło 2,5 roku a potrafiło nawet wstać 10 razy w nocy i w porównaniu do wielu znajomych z dziećmi nie miałam może najgorzej ale też inne nie miały wiele łatwiej. Życie po porodzie wywraca się do góry nogami i nie ma co tego ukrywać bo rzeczywistość prędzej czy później i tak uderzy w młodą mamę jak tajfun – po prostu jest to inne życie, lepsze, trudniejsze, spełnione a nieprzespane noce stają się po prostu jego częścią na którą się nie zwraca uwagi, jakby od zawsze tak było. Pozdrawiam

Odpowiedz


+ 13 = 23