Codzienna pielęgnacja noworodka jest kluczem do komfortu i zdrowia Twojego maluszka. Nie od dziś wiadomo, że nowo narodzony członek rodziny potrzebuje nieustannej opieki, bliskości i wsparcia, które każdego dnia powinien otrzymywać od kochających rodziców. W jaki sposób zatroszczyć się o małego człowieka już od pierwszych dni życia?
Codzienna rutyna pielęgnacyjna noworodka – klucz do zdrowia i komfortu dziecka
Codzienna pielęgnacja noworodka wymaga sporo delikatności, uwagi i czułości. I choć na początku niektóre zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne mogą wydawać się dość skomplikowane i angażujące, to jednak świeżo upieczeni rodzice szybko dochodzą do wprawy i już po kilku czy kilkunastu dniach, zaczynają wykonywać je w zasadzie automatycznie.
Podstawowymi zasadami odpowiedniej pielęgnacji noworodka są regularność, dokładność i bazowanie na sprawdzonych produktach, które nie podrażnią wrażliwej skóry maluszka. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny, w związku z tym jego organizm czy skóra mogą mieć inne potrzeby. Z tego względu, poza wdrożeniem wskazówek, którymi dzielimy się z Tobą poniżej, bardzo ważne jest również obserwowanie maleństwa i podążanie za jego indywidualnymi uwarunkowaniami.
Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka: kąpiel noworodka
Do niedawna uważano, że noworodka należy kąpać codziennie. Powoli jednak zaczyna się odchodzić od tego przekonania. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów, kilkudniowego czy kilkutygodniowego maluszka śmiało można kąpać od dwóch do trzech razy w tygodniu. Taka ilość w zupełności wystarczy, by zadbać o odpowiednią higienę dziecka i nie doprowadzić do przesuszania wrażliwej skóry malca. Niemowlaki posiadają cienką skórę, podatną na podrażnienia, które mogą się zaostrzać w wyniku zbyt długiego kontaktu z wodą.
Chronić skórę noworodka przed przesuszeniem i podrażnieniami pomogą odpowiednio dobrane kosmetyki dla niemowląt. Ważne, by były to delikatne preparaty, które łagodnie myją i pozwalają zachować naturalną warstwę ochronną skóry noworodka, jak w przypadku nowej formuły HiPP Babysanft. Po zakończonej kąpieli czule osusz ciało maluszka, stosując ręczniki wykonane z naturalnych materiałów, np. bambusa. Nie zapomnij również o nawilżeniu skóry maluszka.
Jak kąpać noworodka? Czynności higieniczne rozpocznij od umycia brzuszka, uważając na okolice pępka. Następnym krokiem jest obmycie pozostałych części ciała, pamiętając o wszystkich fałdkach i zakamarkach. Na samym końcu umyj główkę.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja pępka noworodka?
Kolejnym elementem codziennej pielęgnacji noworodka jest dbanie o pępek. Dopóki kikut nie odpadnie, warto go regularnie przemywać, nawet przy każdej zmianie pieluszki. Proces wysychania pępka przyspieszy stosowanie spirytusu salicylowego. Wspomniane przemywanie powinno odbywać się z użyciem patyczków higienicznych lub gazików, natomiast osuszanie — z udziałem dedykowanych do tego preparatów, takich jak np. Octenisept.
Przepuklina pępkowa a pielęgnacja pępka noworodka
Odpowiednia pielęgnacja pępka noworodka to kwestia bardzo istotna. Obserwowanie jego wyglądu może pomóc nie tylko w porę zauważyć pojawienie się stanu zapalnego, ale także wystąpienie przepukliny pępkowej. Jak ją rozpoznać? Przepuklina pępkowa u niemowląt najczęściej objawia się jako uwypuklenie skóry w pępku, które pozostaje widoczne nawet po odpadnięciu kikuta. Niestety, do dziś nie udało się jednoznacznie wskazać bezpośrednich przyczyn powstawania dolegliwości. W znakomitej większości przypadków przepuklina pępkowa nie wymaga leczenia, a jedynie regularnych obserwacji i konsultacji z pediatrą.
Zmienianie pieluch i przewijanie noworodka
Wiedziałaś, że nowo narodzone dziecko siusia nawet do 20 razy na dobę? Z tego względu częsta zmiana pieluszek to obowiązkowy element codziennej pielęgnacji noworodka oraz starszych dzieci. Szacuje się, że zanim pociecha zacznie samodzielnie siadać na nocnik, rodzice muszą wykorzystać aż 4000 pieluch.
Przejdźmy do konkretów. Co jest potrzebne do sprawnego przewijania maluszka?
- Przewijak,
- czysta pieluszka,
- jednorazowe, mokre chusteczki, najlepiej te bez drażniących dodatków,
- krem ochronny przeciwdziałający odparzeniom.
Umieść swojego maluszka na przewijaku i zdejmij brudną pieluchę. Następnie starannie oczyść intymne miejsca, używając nawilżanych chusteczek. Po osuszeniu okolic okołopieluszkowych, wystarczy już tylko zaaplikować krem pielęgnacyjny, lub w razie potrzeby specjalny krem zapobiegający odparzeniom, a na koniec założyć czystą pieluchę.
Jak uniknąć odparzeń i podrażnień delikatnej skóry niemowlaka?
Pielęgnacja noworodka skupia się na czynnościach, których celem jest zapobieganie powstawania podrażnień i odparzeń. Niestety, delikatna skóra maluszków jest na nie wyjątkowo podatna, dlatego nietrudno o dokuczliwe dolegliwości i zaczerwienienia. Pierwszą zasadą, która zmniejszy prawdopodobieństwo niechcianych sytuacji, jest częste przewijanie noworodka. Nie od dziś wiadomo, że wilgoć utrzymująca się w pieluszce, w postaci moczu oraz kału wykazuje drażniące działanie na okolice pieluszkowe, dlatego regularne doglądanie zawartości pampersa dziecka jest kluczem do zadbanej, zdrowej skóry malucha.
W dbaniu o komfort pociechy skuteczne okażą się kremy z cynkiem w składzie, które chronią skórę bobasa przed wspomnianą już wilgocią. W codziennej pielęgnacji noworodka niezmiernie ważne jest również właściwe dopasowanie rozmiaru pieluchy. Zbyt ciasna może powodować obtarcia i podrażnienia. Aby mieć pewność, że pampers jest zadowalająco elastyczny, wystarczy sprawdzić, czy między brzuszkiem a pieluchą dziecka znajduje się przestrzeń, mieszczącą szerokość Twojego palca.
Pielęgnacja noworodka: jak ubierać maluszka?
Właściwe ubieranie pociechy jest kolejnym, choć nieco mniej oczywistym elementem pielęgnacji noworodka. W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, za najwygodniejsze ubranka wskazywane są najczęściej pajace i śpioszki, które najlepiej sprawdzają się w szpitalu. Pozostają one ulubionym elementem garderoby jeszcze przez jakiś czas po powrocie z noworodkiem do domu.
Strój powinien być adekwatny do pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Wielu rodziców w obawie o przeziębienie maluszka preferuje ubieranie dziecka w nieco grubsze materiały. Należy jednak pamiętać, że niedostosowanie ubranka do panującej temperatury może doprowadzić do przegrzania maluszka. Z tego względu troskliwym rodzicom polecamy stosowanie warstw i ubieranie maluszka na tzw. cebulkę. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, nietrudno zdjąć jedną część ubrania, zapewniając tym samym pociesze wymagany komfort.
Grunt to wygoda, a także delikatne, naturalne materiały, które nie podrażnią ciała szkraba. Specjaliści zalecają ponadto zakładanie maluszkom ubranek w nieco większych rozmiarach. Takie bowiem nie krępują ruchów.
*Artykuł zewnętrzny partnera.
Przeczytałaś? To zostań ze mną na dłużej!
Wpadnij na mojego Instagram’a
Odwiedź Facebook’a
Możesz też zrobić zakupy w moim sklepie i powiedzieć #mamczasdlasiebie!