Gotujemy Styl życia

Czy jeść po 18-stej, czy pić wino i czy koniecznie uprawiać sport by schudnąć?

Od pewnego czasu korzystam z cateringu dietetycznego Marago – życie z pudełkami w ręku weszło mi już w nawyk, chociaż zdarzają mi się chwile słabości. O tym jak jeść, by nie tyć a schudnąć, czy jeść kolację, czy można pić alkohol na diecie rozmawiałam z dietetykiem Marago. Przeczytajcie!

Dlaczego systematyczne jedzenie jest takie ważne?

Regularne posiłki pomagają przyspieszyć przemianę materii, między innymi poprzez utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi oraz zwiększenie termogenezy poposiłkowej. Jedząc systematycznie, zapewniamy organizmowi odpowiednią podaż energii przez cały dzień, co może uchronić nas przed wilczymi napadami głodu i ciągłym spadkiem koncentracji.

Jak określić liczbę kalorii, którą powinniśmy spożywać?

Dzienna podaż kalorii obliczana jest na podstawie odpowiednich wzorów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem umożliwiającym ustalenie podstawowej przemiany materii jest wzór Harrisa-Benedicta, który przyjmuje dla mężczyzn postać:
66,47 + 13,7 x masa ciała (kg) + 5,0 x wzrost (cm) – 6,76 x wiek (lata)
natomiast dla kobiet:
655,1 + 9,567 x masa ciała (kg) + 1,85 x wzrost (cm) – 4,68 wiek (lata)
Wartość całkowitej przemiany materii (CPM) uzyskuje się poprzez pomnożenie PPM przez odpowiedni współczynnik aktywności fizycznej, które są ustalone odgórnie i przyjmują wartość 1,4-1,5 dla niskiej aktywności fizycznej; 1,7 dla umiarkowanej aktywności oraz 2,0 dla bardzo wysokiej aktywności fizycznej (praca fizyczna + intensywne treningi).

Prawidłowe określenie liczby kalorii, które powinniśmy spożywać, zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego przed rozpoczęciem diety zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem.

Co z popularną zasadą „niejedzenia po 18stej”?

Generalnie chodzi o to, aby nie spożywać zbyt dużej ilości kalorii, przed pójściem spać, ponieważ wieczorami spada tempo przemiany materii i spożyta energia w większym stopniu może przyczynić się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jednak każdy z nas prowadzi odmienny tryb życia, także trzymanie się sztywnych godzin nie ma tu najmniejszego sensu. Ostatni posiłek powinien być spożyty 2-3 godziny przed snem, ponieważ właśnie tyle czasu potrzebuje nasz układ pokarmowy, aby strawić i wchłonąć składniki pokarmowe i odżywcze. Pamiętajmy, aby kolacja była lekkostrawna, a jednocześnie sycąca, tak aby nie odczuwać głodu, tuż przed pójściem spać.

Czy to prawda, że w procesie odchudzania bardziej istotna jest dieta niż sport?

Jedno i drugie jest bardzo ważne i musimy być świadomi, że zawsze uzyskamy lepsze wyniki, jeżeli dobrze zbilansowany jadłospis połączymy z aktywnością fizyczną. Jednak bezapelacyjnie jednym z ważniejszych elementów odchudzania jest odpowiednia dieta, która uwzględniać będzie przede wszystkim ujemny bilans energetyczny.

Czy dieta pudełkowa jest dla każdego?

Niestety catering nie jest przeznaczony dla wszystkich, ale są to naprawdę sporadyczne przypadki związane z kwestiami zdrowotnymi. Osoby zdrowe jak najbardziej mogą sięgać po nasze diety pudełkowe. Mamy również specjalnie warianty dla sportowców, osób z nadwrażliwością na gluten czy alergią na białka mleka krowiego. Osoby niejedzące mięsa również znajdą coś dla siebie. A jako jedyni w okolicy możemy pochwalić się dietą Dr Dąbrowskiej, która ma charakter postu leczniczego stosowanego jako okresowa kuracja. Głównym celem diety jest odnowa organizmu, czyli przywrócenie równowagi i oczyszczenie.

Czy dieta pudełkowa stosowana od poniedziałku do piątku ma sens? Jak wpływają na to weekendy – kiedy pozwalamy sobie na więcej?

To wszystko zależy od tego, co faktycznie pojawia się w naszym weekendowym menu oraz jaki efekt chcemy osiągnąć poprzez catering. Jeżeli chcemy po prostu zdrowo się odżywiać, a dodatkowo jesteśmy aktywnie fizycznie, to nie widzę najmniejszego problemu, aby dietę stosować od poniedziałku do piątku, a w weekendy pozwolić sobie na troszkę więcej.

Jeżeli jednak naszym głównym celem jest redukcja masy ciała, a przygotowując posiłki, łatwo tracimy kontrolę, nad ilością pochłanianych kalorii. Co więcej, jeżeli w naszym menu pojawiają się fast-foody, słodycze i słone przekąski, to niestety możemy zniweczyć wszystko, co osiągnęliśmy przez poprzednie dni. Dlatego w takim wypadku polecam dietę pudełkową przez 7 dni w tygodniu.

Co z alkoholem podczas diety? Czy sporadycznie można sobie na niego pozwolić? I jaki alkohol wybierać?

Oczywiście, dieta nie ma być tylko serią wyrzeczeń, a lampka czerwonego wytrawnego wina jest znakomitym źródłem polifenoli, czyli związków zaliczanych do przeciwutleniaczy. Pamiętajmy jednak, że w kwestii alkoholu umiar jest najważniejszy

Dlaczego w diecie nie ma masła i białego pieczywa?

W naszej diecie przede wszystkim stawiamy na jakość, dbamy również, aby dostarczyć z dietą wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Powszechnie wiadomo, że białe pieczywo jest ubogie w błonnik pokarmowy i witaminy z grupy B w związku z tym w naszych pudełkach pojawia się tylko pieczywo pełnoziarniste, żytnie, a także pumpernikiel.
Z kolei masło to źródło tłuszczów zwierzęcych, które niestety obfitują w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe, dlatego według zaleceń w dietach staramy się przemycać tłuszcz roślinny ukryty między innymi w orzechach, nasionach, pestkach, ale także w dobrej jakości olejach i awokado.

Bardzo dziękuję za dawkę wiedzy! 

A teraz przyznać się! Która z Was stosowała dietę „nie jem po 18stej?” ?

P. S. Pamiętajcie, że na hasło „mumslife10” otrzymacie aż 10% rabatu na dietę pudełkową od Marago.